Halk eğitimi merkezlerindeki amatör piyano eğitiminin veli görüşlerine göre değerlendirilmesi (Ortaca Şehit Mehmet Kaya Halk Eğitimi Merkezi örneği)
Evaluation of parental opinions on amateur piano eduation in public education centers Ortaca Şehit Mehmet Kaya Community Education Center example
- Tez No: 901825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAKI CAN YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanların hayatının vazgeçilmez bir parçası olan müzik, her yaşa hitap etmektedir. Her insanın küçükken çalmak istediği bir enstrüman vardır. Kimileri istediği enstrümanı çalmak için imkanı olmuştur. Kimilerinin ise içinde ukde olarak kalmıştır. Günümüzdeki anne babalar çocuklarının herhangi bir sanat dalı ile ilgilenmelerini istemektedir. Çünkü vücut, beyin, göz, kol gibi uzuvlarını geliştirmede katkısı vardır. Veliler kendi isteklerinden çok çocuklarının hangi enstrümanı çalmak istediği ile ilgilendikleri için çocukla beraber karar vermektedirler. Çocuk ise hangi enstrümanı öğrenmek istiyorsa onun kursuna giderek kendini geliştirmektedir. Beyin gelişimi açısından katkıda bulunduğu söylenilen piyanoya talep oldukça fazladır. Sınıf öğretmenlerinin beyin gelişimini desteklediğini düşündükleri için çoğunlukla piyano dersine yönlendirmektedir. Muğla ili Ortaca ilçesinde Şehit Mehmet Kaya Halk Eğitimi Merkezi'nde çocuklar için piyano dersi vardır. Şehit Mehmet Kaya Halk Eğitimi Merkezi'nde çocuklara ve yetişkinlere yönelik bir çok kurs vardır. Özel eğitim gereksinimi olan bireylere el ve göz koordinasyonu sağlayan kurslar, yetişkinler için unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanat kursları, çocuklar için ise müzik, resim gibi kurslar bulunmaktadır. Yedi gün yirmi dört saat yılın neredeyse her günü kurslar devam etmektedir. Halk eğitimi merkezinin her sene bir kez sergi düzenlenir. Öğrenilen kursları gösterme, müzik ile ilgili dinletiler olur fakat zaman kısıtlı olduğu için her öğrencinin piyano dersindeki öğrendiklerini sergileme imkânı yoktur. Bu sebeple iyi öğrencilerden bir veya ikisi öğrendiklerini sergilemektedir. Buradan yola çıkarak bu tezin amacı velilerin görüşlerini, dersten beklentilerini, çocukların psikolojik, sosyallik açısından neler olduğunu belirlemektir. Araştırmada, amatör piyano eğitimi alan elli iki öğrencinin aileleri ile yapılandırılmış görüşme yapılarak veriler toplanmış ve nitel araştırma yöntemlerine göre çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Music, an indispensable part of human life, appeals to all ages. Every person has an instrument they wished to play when they were young. Some have had the opportunity to play their desired instrument, while for others, it remains an unfulfilled dream. Today's parents want their children to engage in any form of art. This is because it contributes to the development of their body, brain, eyes, and limbs. Parents are more concerned with what instrument their children want to play rather than their own preferences, so they make decisions together with their children. The child, in turn, develops themselves by attending the course for the instrument they wish to learn. There is a high demand for piano lessons, which are said to contribute to brain development. Class teachers often direct students to piano lessons because they believe it supports brain development. In the Ortaca district of Muğla province, there are piano lessons available for children at the Şehit Mehmet Kaya Public Education Center. At Şehit Mehmet Kaya Public Education Center, there are many courses available for children and adults. Courses that provide hand and eye coordination for individuals with special educational needs, traditional art courses for adults that are at risk of being forgotten, and courses such as music and painting for children are offered. Courses continue almost every day of the year, twenty-four hours a day, seven days a week. The community education center holds an exhibition once a year. There are presentations showcasing the courses learned, as well as music-related performances, but due to time constraints, not every student has the opportunity to display what they have learned in piano lessons. For this reason, only one or two of the better students showcase their skills. Based on this, the aim of this thesis is to determine the opinions of parents, their expectations from the lessons, and the psychological and social aspects of the children. In the study, data was collected through structured interviews with the families of fifty-two students receiving amateur piano education, and the data was analyzed according to qualitative research methods.