Kamu personellerinin kamu hizmet motivasyonu üzerine bir inceleme: Gaziantep Üniversitesi örneği
A review on public service motivation of public personnel: the case of Gaziantep University
  1. Tez No: 901889
  2. Yazar: HASAN LEBİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kamu kurum ve kuruluşların işleyişinden sorumlu olan kişiler kamu personelleridir. Kamu sektörünün temel yapı taşı olan kamu personellerinin kamu sektörünü seçmelerinin altında yatan birçok içsel ve dışsal faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin neler olduğunu bünyesinde barındıran ve ilişkilerini inceleyen teori ise kamu hizmeti motivasyonu (KHM) olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu hizmeti motivasyonu (KHM) kamu personellerini güdülenmesinde, ekonomik boyut dışında çeşitli alt boyutların olduğu, ayrıca demografik özelliklerinde personelin motivasyonuna etki ettiğini öne sürmektedir. Bu tez çalışmasının amacı ise ekonomik faktörler dışında bireyleri kamu personelliğine yönlendiren faktörlerin ve etkenlerin neler olduğunu ortaya koymaktır. Ayrıca bireylerin demografik verilerin onların kamu hizmeti motivasyonunda etkili olup olmadığının incelenmesidir. Bu kapsamda Gaziantep üniversitesi bünyesinde görev yapan idari personeller üzerinde nicel veri tekniklerinden olan yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Perry (1996) tarafından hazırlanan ölçek kullanılarak toplam 310 kişiye uygulanmıştır. Genel anlamda çalışma kapsamında KHM boyutlarının motivasyona etki ettiğini, demografik verilerde ise cinsiyet ve mezuniyet durumunun anlamlı bir farklılık oluşturmadığı, diğer demografik veriler arasında ise anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The people responsible for the functioning of public institutions and organizations are public personnel. There are many intrinsic and extrinsic factors underlying the choice of the public sector by public employees, who are the basic building blocks of the public sector. The theory that embodies what these factors are and examines their relationship is public service motivation (PSM). Public service motivation (PSM) suggests that there are various sub-dimensions other than the economic dimension in the motivation of public employees, and that demographic characteristics also affect the motivation of the personnel. The aim of this thesis is to reveal the factors and factors that direct individuals to public service other than economic factors. In addition, it is to examine whether the demographic data of individuals are effective in their public service motivation. In this context, face-to-face survey technique, which is one of the quantitative data techniques, was used on administrative staff working at Gaziantep University. A total of 310 people were applied using a ready-made scale prepared by Perry (1996). In general terms within the scope of the study it was observed that, KHM dimensions affect motivation, gender and graduation status did not create a significant difference in demographic data, while there were significant differences between other demographic data.