Algılanan örgütsel kronizm ile örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel adalet arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational cronyism and organizational commitment and perceived organizational justice
  1. Tez No: 901891
  2. Yazar: KENAN SALUĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇAM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı belediye çalışanlarının örgütsel kronizm algıları ile örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi göstermektir. Araştırma 2024 yılında bir büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görev yapan 296 belediye personeli üzerinde yapılmıştır. Çalışma ilişkisel modelleme üzerine kurgulanarak analizler ortaya konulmuştur. Ayrıca örgütsel kronizm, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık ile alt boyutlarının personellerin demografik bilgilerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı test edilmiştir. Son olarak personellerin örgütsel kronizm ile örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the relationship between municipal employees' perceptions of organizational cronyism, their perceptions of organizational justice and their levels of organizational commitment. The research was conducted on 296 municipal employees working in a metropolitan and district municipalities in 2024.. The study was structured on relational modeling and analyzes were presented. In addition, it was tested whether organizational cronyism, organizational justice and organizational commitment and their sub-dimensions differ according to the demographic information of the employees. Finally, it was determined that there was a significant and negative relationship between organizational cronyism and organizational justice perceptions and organizational commitment of the staff.