Algılanan nepotizm, kronizm ve partizanlığın örgütsel intikam üzerine etkisi
The effects of perceived nepotism, cronyism, and partisanship on organizational revenge
- Tez No: 658180
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, algılanan Nepotizm (akraba kayırmacılığı), Kronizm (eş-dost arkadaş kayırmacılığı) ve Partizanlığın (siyasi kayırmacılık) örgütsel intikam üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümde; kayırmacılık ve kayırmacılığın türleri olan Nepotizm, Kronizm ve Partizanlık kavramlarının tanımı, tarihi gelişimi, bazı kavramlarla ilişkisi, boyutları, türleri, mücadele yöntemleri ve sonuçları üzerinde literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde örgütsel intikamın tanımı, belirleyicileri, ortaya çıkış biçimleri ve sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bir büyükşehir belediyesinin ana hizmet binasında bulunan büro çalışanları örneklem olarak seçilmiş ve araştırma konusu olmuştur. Büro çalışanlarına, pilot uygulama yapıldıktan sonra anket formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcılar tarafından algılanan Nepotizmin %24, Kronizmin %25 ve Partizanlığın %20, örgütsel intikamı etkilediği; katılımcıların medeni durumları ile Kronizm ve Partizanlık algıları arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of perceived Nepotism, Cronyism, and Partisanship on organizational revenge were investigated. In the first chapter of the thesis, studies on the definition, historical development, relationship with some concepts, dimensions, types, methods of struggle and results of Nepotism, Cronyism and Partisanship concepts which are types of favoritism are examined. In the second chapter, the definition, determinants, forms of emergence and results of organizational revenge are examined. In the third chapter of the thesis, employees of the office in the main service building of a metropolitan municipality were selected as a sample and became the subject of research. After piloting the employees of the office, the survey form was applied. As a result of the survey analysis, it has been determined that perceived Nepotism by 24%, Cronyism by 25%, and Partisanship by 20% affected organizational revenge. Also, it has been determined that there are significant relationships between the marital status of the participants and their perceptions of Cronyism and Partisanship.