Çalışanlarda anksiyete ve depresyonun kişilik özellikleri ile ilişkisi
Relationship between anxiety and depression with personality traits in employees
- Tez No: 901913
- Danışmanlar: DR. EMRE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, çalışanlarda anksiyete ve depresyonun kişilik özellikleri ile ilişkisini ve demografik değişkenlerin (cinsiyet, çocuk olma durumu, aylık maaş ve işini sevme durumu) anksiyete, depresyon ve kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemektedir. 250 çalışan demografik bilgi formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Mizaç ve Kişilik Envanteri (MKE) sorularını cevaplamıştır. Katılımcıların %47,2'si (N= 118) kadın, %52,8'i (N=132) erkektir. Bu ölçeklerin kullanımıyla, katılımcıların mizaç ve karakter boyutları, depresyon ve anksiyete puanları ile bazı demografik özellikleri göz önünde bulundurularak durumları değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirtirken betimsel istatistikler kullanılmıştır. T-test ve Anova ile durumluk anksiyete, sürekli anksiyete ve depresyon puanlarının demografik değişikenler ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Korelasyon analizi ile anksiyete, depresyon'un kişilik özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Normallik analizi verilerin normal dağılım gösterip göstermediği analiz edilirken kullanılmıştır. Durumluk anksiyete ile depresyon arasında orta ve sürekli anksiyete ile depresyon arasında ise düşük şiddette pozitif bir ilişki belirtilmiştir. Mizaç ve kişilik envanterinin zarardan kaçınma boyutu, durumluk anksiyete, sürekli anksiyete ve depresyon puanı arasında ise pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur.Mizaç ve kişilik envanterinin kendi kendini yönetme, durumluk anksiyete, sürekli anksiyete ve toplam depresyon puanı arasında ise negatif bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between anxiety and depression in employees and their personality traits, as well as the relationship between demographic variables (such as gender, having children, monthly salary, and job satisfaction) with anxiety, depression, and personality traits. A total of 250 employees responded to a demographic information form, the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Temperament and Character Inventory (TCI). Among the participants, 47.2% (N = 118) were female and 52.8% (N = 132) were male. Using these scales, participants' temperament and character dimensions, depression and anxiety scores, and certain demographic characteristics were assessed. Descriptive statistics were used to describe the demographic characteristics of the participants. T-tests and ANOVA were conducted to compare state anxiety, trait anxiety, and depression scores with demographic variables. Correlation analysis was used to examine the relationship between anxiety, depression, and personality traits. A normality analysis was employed to determine whether the data followed a normal distribution. A moderate positive relationship was found between state anxiety and depression, and a low positive relationship between trait anxiety and depression. A positive relationship was also identified between the harm avoidance dimension of the Temperament and Character Inventory and state anxiety, trait anxiety, and depression scores. In contrast, a negative relationship was found between the self-directedness dimension of the Temperament and Character Inventory and state anxiety, trait anxiety, and total depression scores.