Hekimlerde malpraktis korkusu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Kayseri İlinde bir araştırma
Investigation of the relationships between physicians' fear of malpractis and their intention to quit work: A Study in Kayseri̇ Province
- Tez No: 901912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, hekimlerde malpraktis korkusu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 15 Haziran 2022 tarih ve 31867 sayılı“Sağlık Meslek Mensuplarının Tıbbî İşlem ve Uygulamaları Nedeniyle Soruşturulmasına ve İdarece Ödenen Tazminatın Rücu Edilmesine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”hakkında hekimlerin görüşlerinin ortaya konulması da amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Kayseri ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurumlarında görev yapan 1300 hekim ve örneklemini ise 306 hekim oluşturmaktadır. Veri toplamak için“Malpraktis Korku Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın analizlerinde, tek örneklem ki-kare testi ve yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, hekimlerin büyük çoğunluğunun herhangi bir malpraktis davasına dâhil olmadığı, malpraktis nedeniyle şikâyet edilmediği ancak yakın çevresinde malpraktis davasına dâhil olan, şikâyet edilen ve ceza verilen hekim olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan hekimlerde malpraktise yönelik eğitim alanların yüzdesinin düşük olduğu (%24,5) belirlenmiştir. Hekimlerin, 15 Haziran 2022 tarihli Yönetmelik hakkında bilgi sahibi olduğu ancak yönetmeliği yetersiz buldukları saptanmıştır. Hekimlerde malpraktis korkusu işten ayrılma niyetini anlamlı şekilde artırmaktadır. Hekimlere malpraktise yönelik verilecek olan hizmet içi eğitimlerin artırılması ve çalışma şartlarında düzenlemeler yapılarak hastasına daha fazla zaman ayırmasının sağlanması hekimin daha verimli ve özgüven içerisinde çalışmasına ve tanı-tedavi sürecini daha sağlıklı yürütmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca hekimlerin malpraktis konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak mevzuat düzenlemelerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between fear of malpractice and plans to quit in physicians. The research also aimed to reveal the opinions of physicians about the“Regulation on Procedures and Principles Concerning the Investigation of Healthcare Professionals Due to Their Medical Procedures and Practices and Recourse to the Compensation Paid by the Administration”dated June 15, 2022 and numbered 31867. The population of the research consists of 1300 physicians working in health institutions affiliated with the Ministry of Health in Kayseri and the sample consists of 306 physicians. Two scales were used to collect data:“Malpractice Fear Scale”and“Intention to Quit Scale”. In the analysis of the research, single sample chi-square test and structural equation modeling were used. As a result of the analysis, it is seen that the majority of physicians are not involved in any malpractice cases, complaints are made due to malpractice, but there are physicians in the immediate vicinity who are involved in malpractice cases, complained about and punished. It was determined that the percentage of training products aimed at malpractice among physicians participating in the research was low (24.5%). Physicians have information about the management dated June 15, 2022, but there are those whose management is inadequate. Physicians' fear of malpractice significantly increases their plans to leave. Increasing the in-service training given to physicians regarding malpractice and ensuring that they allocate more time to their patients by making arrangements in their working conditions will contribute to the physician working more efficiently and with self-confidence, as well as carrying out the diagnosis-treatment process more healthily. It is also recommended that legislative regulations be made to make physicians feel safer about malpractice.