Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisinin yeri: Çatı Güneş Enerji Santrali (GES) uygulama örneği
The place of solar energy among renewable energy sources in Turkey: Rooftop Solar Power Plant (SPP) application
- Tez No: 901922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SITKI SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya genelinde hızla artan nüfus, teknolojide meydana gelen üstel gelişmeler sonucu yaşanan elektrifikasyon devrimi enerjiye duyulan ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Fosil yakıtlardan elektrik üretimi, halihazırda yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmasına karşın fosil yakıtların kısıtlı bir enerji kaynağı olması ve çevresel etkileri sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişi hızlandırmıştır. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi bu alanda öne çıkmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanılması; işletmelerin yerinde, güvenli ve temiz enerjiye ulaşmasına imkan sağlamaktadır. İşletmeler, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi yaparak en önemli gider kalemli olan enerji maliyetlerinin ve karbon salımının azaltılmasını Türkiye'nin 2050 yılı Net Sıfır Emisyon hedefini destekleyerek sürdürülebilir vizyon yaratmaktadır. Bu çalışmada; Dünya ve Türkiye özelinde güneş enerjisinin yeri, yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyeli, güneş enerji santrallerin projelendirme hukuki süreçleri, tasarımı, performansı, yatırımcı ve çevre açısından kazanımları incelenmiştir. Aksaray ilinde şebekeye bağlı bir sistem olarak kurulan güneş enerji santrali projesinin iki ve üç boyutlu tasarımı, gölge analizi, elektriksel tasarımı ve fizibilite çalışması hazırlanmıştır. Santral dizaynı için gerekli verilerin toplanma ve analiz aşamaları açıklanmıştır. Projenin dizayn aşamasındaki fizibilitesi ile devreye alındıktan sonraki gerçek performansı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy is constantly increasing due to the rapidly increasing population around the world and the electrification revolution resulting from exponential developments in technology. Although electricity generation from fossil fuels is already a widely used method, the tendency towards renewable energy sources has accelerated due to the limited energy source of fossil fuels and their environmental impacts. Solar energy and wind energy stand out in this field. Using renewable energy sources in electricity production allows businesses to access on-site, safe and clean energy. By producing electricity from renewable energy sources, businesses create a sustainable vision by reducing energy costs and carbon emissions, which are the most important expense items, and supporting Turkey's 2050 Net Zero Emission target. In this study; the place of solar energy in the world and in Turkey, the potential of renewable energy sources, the project legal processes of solar power plants, their design, performance, and their benefits in terms of investors and the environment have been examined. Two and three dimensional design, shadow analysis, electrical design and feasibility studies of the Solar Power Plant (SPP) project established as a grid-connected system in Aksaray province have been prepared. The stages of collecting and analyzing the data required for power plant design are explained. The feasibility of the project at the design stage was compared with its actual performance after commissioning.