Sağlık hizmeti kullanıcılarının ötenazi konusundaki görüşlerine dair bir çalışma
A study on the opinions of health care users on euthanasi̇a
- Tez No: 901921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık hizmeti kullanıcılarının ötenazi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından alanyazından yararlanılarak hazırlanan anket kullanılmıştır. Hazırlanan anket, Kayseri ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesinden hizmet alan 704 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcılar; ötenazinin tıbbi uygulama olduğunu, ötenazi uygulamalarının kişilerin tıbba olan güvenlerini sarsmayacağını, ölümcül bir hastalığa yakalanmış ve tıbbi yöntemlerle iyileşmesi imkânsız olan kişinin ölüm isteğinin yerine getirilmemesi gerektiğini, ölümcül bir hastalığa yakalanmış kişilerin yaşamına son vermeyi isteme haklarının olmaması gerektiğini ve bu kişilere nafile tedavi verilmemesini, iyileşme ihtimali olmayan kişinin ve kendilerinin yaşam destek ünitesinden fişinin çekilmemesi gerektiğini, iyileşme ihtimalinin olmadığı bir hastalığa yakalanılması durumunda kendileri için ötenazi kararını vermeyeceklerini ancak kendileri için nafile tedavinin verilmemesi gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge levels and opinions of healthcare users about euthanasia. A survey prepared by the researcher using the literature was used as a data collection tool in the study and was applied to 704 people receiving service from a public hospital operating in Kayseri. Chi-square test was used to analyze the data. The results of the analysis have shown that the participants think that euthanasia is a medical practice, euthanasia practices will not shake people's trust in medicine, the death wish of a person who has a fatal disease and whose recovery is impossible with medical treatment should not be fulfilled, people who have a fatal disease should not have the right to request to end their lives, and these people should not be given futile treatment. They also think that they and the patients with no hope to recover should not be unplugged from the life support unit, and they would not decide on euthanasia for themselves if they had a non-recoverable disease, but they also should not be given futile treatment.