الخﻼف اﻟﻔﻘﻬﻲ ﻏير المﻌﺘبر وﺑﻮاﻋﺜﻪ في اﻟﺰﻣﻦ المﻌﺎﺻﺮ
Muteber sayılmayan fıkhi ihtilaflar ve zamanımızda bu görüşlere sevkeden sebepler
  1. Tez No: 901947
  2. Yazar: AMBARKA ALDHARRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, muteber olmayan içtihadi uyuşmazlık konusunu ve bunun çağdaş zamanlardaki nedenlerini, kadın sorunlarına odaklanarak ele almaktadır. Tez, muteber olmayan içtihadi uyuşmazlık kavramını ve bir uyuşmazlığın kabul edilen veya makul olmayan uyuşmazlık olarak ayırt edilebileceği unsurları ana hatlarıyla açıklayarak başlamaktadır. Ayrıca, araştırmacıların makul olmayan içtihadi ihtilafın hükmüne ilişkin değerlendirme ve görüşlerini ve bunun yol açtığı birçok sonuç ve sakıncayı ele almaktadır. Çağdaş zamanlarda muteber olmayan içtihadi ihtilafın nedenlerini açıklamak amacıyla tez, muteber olmayan içtihadi ihtilafların ortaya çıktığı kadınlarla ilgili bir dizi çağdaş içtihadi meseleyi ele almaktadır. Bu konuları incelerken, muteber olmayan ictihadlara sevk eden unsurlar, bunların delilleri ve bu tür yaklaşımlara yol açan hususlar üzerinde durdum. Bu çerçevede bu görüşlere yol açan hususları kısaca şöyle ifade etmek mümkündür: - Düşünce ve muhakeme ile ilgili sebepler: Delil sıralamasının ihlali, metinlerin yanlış yorumu, zayıf hadislere başvurma, yanlış kıyas ve sedd-i zerayi ilkesinde abartı. - İctihad veya yorum yapan ile ilgili sebepler: Heva ve hevese uymak, fanatizm ve araştırmacının konu hakkıındaki bilgi yetersizliği. - Çağdaş entelektüel ve siyasi gerçeklikle ilgili motivasyonlar: Feminist akımın etkisi ve devletin siyasi ve sosyal yönelimleri. Tezde ele alınan konular ve farklı görüşlere yol açan hususlar çerçevesinde muteber olmayan fıkhi ihtilafın açık ve gizli nedenlerini açıklığa kavuşturmayı hedefledim. Bu durum, araştırmacıların muteber olmayan fıkhi ihtilafların yayılması olgusunu ve İslam dünyası üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamanın yollarını aramaları için bazı fırsatlar doğmasına yardımcı olmasını ümit ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the topic of insignificant jurisprudential disputes, focusing on the issues related to women and examining their contemporary causes. It begins by outlining the concept of insignificant disputes and the elements that differentiate an accepted dispute from one deemed unreasonable. Additionally, it discusses researchers' evaluations and opinions regarding the rulings on unreasonable insignificant jurisprudential conflicts and the various consequences and risks they entail. To explain the reasons for insignificant jurisprudential disputes in contemporary times, the thesis explores a range of modern interpretive issues concerning women. While examining these topics, I focused on the factors that lead to non-valid interpretations, their evidence, and the issues that give rise to such approaches. In this context, the factors that contribute to these views can be summarized as follows: Reasons related to thought and reasoning: Violations of evidence hierarchy, misinterpretation of texts, reliance on weak hadiths, faulty analogies, and exaggeration of the principle of preventing harm. Reasons related to the interpreter: Conformity to personal desires, fanaticism, and the researcher's lack of knowledge on the subject. Motivations related to contemporary intellectual and political realities: The influence of feminist movements and the political and social orientations of the state. Through the topics addressed and the factors that lead to differing opinions, I aimed to clarify the manifest and latent causes of non-valid legal disputes. I hope this will provide opportunities for researchers to explore ways to limit the phenomenon of non-valid legal disputes and its negative impacts on the Islamic world.