'التعارض والترجيح عند أبي البركات الأنباري دراسة تطبيقية على كتابه 'الإنصاف في مسائل الخلاف
Ebü'l-Berekat el.Enbâr'ye göre Teâruz ve Tercih'el-insarn Mesail el-Hilar Kitabı Ozelinde Uygulamali Calişma
  1. Tez No: 931632
  2. Yazar: ALY RAGAB ALY TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHAMMED HENDAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ain Shams University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez, dil bilimleri ve şeri ilimler gibi birçok alanda uzman büyük âlim Ebül-Berekät el-Enbảri ve göre teâruz ve tercih kurallarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezde onun Basralılar ve Küfeliler arasındaki ihtilaflı meseleleri incelediği meşhur kitabı“el-İnsâf fi Mesail el-Hilār”üzerinde uygulamalı bir çalışmadır. Tez, önsöz, beş bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Önsözde nahiv usûlü ile fikıh usûlü arasındaki ilişki üzerinde durulduktan sonra el-Enbâri'nin hayatı ve ilmi kişiliğinden bahsedildi. Son olarak da“el-İnsâf”adlı kitabinın öneminden bahsedildi. Birinci bölümde, nahiv âlimleri arasındaki teâruzdan bahsedildi. Teâruzun lugavî ve 1stılâhi tanımına, meydana gelmesinin hükmüne, temellerine ve nahiv usûlüyle olan ilişkisi incelendi. Ikinci bölümde, tercih konusunu ele alındı. Tercih istılâhı ve nahiv âlimleri arasında tercihin hükmü. tercihin temelleri ve gerekleri, nahiv usûlüyle olan ilişkisi tartışıldı. Uçüncü ve dördüncủ bölümde, el-Enbâri' ye göre teâruz eden deliller arasında cem ve tercih yollarından bahsedildi. Beşinci bölüm, el-Enbâri'nin“el-İnsâf”kitabındaki teâruz ve tercih uygulamalarını içermektedir. Sonuç bölümüyle tez tamamlanmıştır. Sonuç bölümü ulaşılan önemli sonuçlarn ve önerileri içermektedir. BU BELGE 12/08/2024 TARİHÍNDE YEMİNLÍ TERCÜMAN İSMAİL KOC TARAFINDAN TERCUME EDILMIŞ1IK. enin tam ve Işbu tercüme Arapça'dan Türkçe'ye eminli tercümani
Özet (Çeviri)
This study aims at studying the rules of Conflict and Weighting according to a great scholar with vast knowledge who excelled in many sciences, the most important of which is related to the study's topic that is linguistics and Sharia science relation. The study also includes an application on Abu Al. Barakat Al. Anbari's book Fairness in Areas of Disagreement, one of the most famous books that compile areas of disagreement between the Basris and the Kufis. The thesis is comprised of an introduction, five chapters and a conclusion. The introduction discusses the relation between origins of Arabic Grammar and origins of Islamic jurisprudence. It also introduces Al.Anbari, his upbringing and his scientific composition as well as the book of Fairness and its importance. The first chapter is dedicated to conflict between grammarians and the definition of conflict, linguistically and terminologically, the judgment of its occurrence, its elements, and its relationship to the origins of Arabic Grammar. The second chapter discusses the issue of Weighting, its definition, its judgement according to grammarians, the elements and demands of weighting and its relationship with the origins of Arabic Grammar. The third and fourth chapters discuss methods of collecting and weighting conflicting evidence according to Al. Anbari. The fifth chapter includes applications of Conflict and Weighting according to Al. Anbari relying on the book of Fairness. Finally, the conclusion includes the thesis's most important findings and recommendations.