Kadınlık ve erkeklik bağlamında eşit katılımlı ebeveynlik
Equal parenting in the context of femininity and masculinity
- Tez No: 901957
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
0-6 yaş erken çocukluk dönemi bireylerin kişiliğini geliştirmesinde önem arz eden bir dönemdir. Bu dönemde kadın ve erkeklerin ebeveynlik rolleri ve çocuk bakımına dahil olma şekilleri bireyin ilerideki hayatında büyük etkilere yol açabilmektedir. Günümüzde ebeveynlik rollerinin değişmesiyle yeni nesillerin yetişmesinde anne ve babaların rol dağılımlarının incelenmesi ve bu rol dağılımının eşit katılımlı olması durumundaki etkilerinin araştırılması önem taşımaktadır. Ebeveynler çocuk bakımına genellikle toplumun belirlediği cinsiyete dayalı iş bölümü çerçevesinde dahil olmaktadırlar. Böylece kadın ya da erkek, partneriyle ebeveynlik sorumluluklarını eşit paylaşmayı istese de toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümü kapsamında eşitlik gerçekleşmeyebilmektedir. Ancak bazı ebeveynler geleneksel cinsiyete dayalı rol kalıplarına direnç göstererek toplumun onlara benimsetmeye çalıştığı bu kalıplardan uzaklaşarak daha eşit katılımlı ebeveynlik rolleri sergileyebilmektedir. Eşit ve adil bir toplumda yaşamanın gerekli koşullarından birisinin cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerçeğinden yola çıkarak gelecek kuşakların eşit katılımlı ebeveynlik pratiklerine sahip kadın ve erkekler tarafından yetiştirilmesi önem taşımaktadır. Buradan hareketle bu araştırma eşit katılımlı ebeveynlik olgusunu kadınlık ve erkeklik bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, fenomenolojik araştırma deseni benimsenmiştir. Antalya'da ikamet eden 0-6 yaş arasında çocuğu olan heteroseksüel ebeveynler ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış soru formu ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Ebeveynlerin annelik/babalık deneyimleri eşit ebeveynlik bağlamında incelenmiştir. Araştırma sonucunda erkeklerin baba olarak çocuk bakımına katılımının desteklendiği fakat çocuk bakım konusunda kadınların erkeklere yeterince güvenmediği görülmüştür. Bu durum eşit katılımlı ebeveynlik modelinin gerçekleşmesi için bir engel olarak görülmüştür. Ayrıca çocuk bakımının zihinsel ve bedensel yükünün daha fazla annelerde olduğu ve babaların çocuk bakımına katılımının hem çocuk hem de ebeveynler için olumlu etkilerinin olduğu katılımcılar tarafından dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The early childhood period between the ages of 0-6 is an important period for individuals to develop their personality. During this period, the parenting roles of the women and men and the way they are involved in child care have great effects on the individual's future life. Today, due to the change in parenting roles, examining the role distribution of mothers and fathers in raising new generations and investigating the effects of this role distribution in case of equal participation becomes an important subject. Parents can generally be involved in child care in accordance with the division of labor based on gender determined by the society. Thus, even if women or men want to share parenting responsibilities equally with their partners, equality may not be realized within the scope of gender-based division of labor. However, some parents may resist to traditional gender-based role stereotypes and move away from these stereotypes that society tries to impose on them and exhibit parenting roles with more equal participation. Based on the fact that gender equality is one of the necessary conditions for living in an equal and just society, it is important that future generations are raised by men and women with equal participation parenting practices. From this point of view, this study aims to examine the phenomenon of equal involvement parenting in the context of femininity and masculinity. In the study where qualitative research method was used, a phenomenological research design was adopted. Face-to-face interviews were held with heterosexual parents who have children between the ages of 0-6 living in Antalya. Semi-structured questionnaire and observations were used in the interviews. Parents' motherhood/fatherhood experiences were examined in the context of equal parenting. As a result of the research, it was seen that men's participation in child care is supported, but women do not trust men enough in child care. This situation was seen as an obstacle to the realization of the equal participation parenting model. In addition, participants stated that the mental and physical burden of child care falls more on mothers and that fathers' participation in child care has positive effects on both the child and the parents.