Taburcu olan Covid-19 hastalarının fekal örneklerinde yeni geliştirilen gerçek zamanlı ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu temelli tanı kiti ile SARS-CoV-2 salınımının araştırılması
Investigation of SARS-CoV-2 shedding with new developed real-time reverse transcriptase polymerase chain reaction based diagnostic kit in fecal samples of discharged Covid-19 patients
  1. Tez No: 901972
  2. Yazar: ARZU KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının solunum damlacıkları ve doğrudan temas yoluyla yayıldığı düşünülmektedir. Fekal örneklerde canlı virüslerin bulunması ve hasta bireylerin üst solunum yolu örnekleri negatif sonuç verirken, fekal örneklerin pozitif sonuç vermesi, hastalığın sadece solunum yolu ile değil fekal-oral yol ile bulaşma riskinin olabileceğini göstermektedir. Taburcu olan hastaların fekal örneklerinde virüsün kalabileceği süreyi tespit etmek, SARS-CoV-2 virüsünü hala bulaştırma riski taşıyabilecekleri düşünüldüğünde ve buna bağlı olarak virüsün bulaşma riskinin devam ettiği zaman aralığını ortaya koymak oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, COVID-19 tedavisi gördükten ve iki üst solunum yolu örneğinin art arda negatif sonuç vermesinden sonra taburcu olan 65 kişiden 7 günlük aralıklar ile gaita numunelerinin sonuçlarının incelenmesi, sonucu pozitif olan hastalardan 30 gün boyunca gaita numuneleri alınması, yeni geliştirilen tanı kiti kullanılarak RT-PCR analizi ile virüsün varlığının tayin edilmesidir. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlar, ülkemizde ve dünyada COVID-19 hastalığının sadece solunum yolu ile değil fekal-oral yol ile bulaşma riskinin olabileceğinin gösterilmesi ve COVID-19 hastalığın önlemesine yönelik yapılacak çalışmalara katkı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
It is considered that COVID-19 disease, caused by the SARS-CoV-2 virus can be spread through respiratory droplets and direct contact. The presence of live viruses and the positive results of the stool samples of patient individuals whose upper respiratory tract samples give negative results, indicate that there is a risk of transmission of the disease not only through the respiratory tract, but also through the fecal-oral route. It is very important to determine the period of time that the virus can remain in the fecal samples of discharged patients, considering that there may still be a risk of transmitting the SARS-CoV-2 virus and, accordingly, to reveal the time interval during which the risk of transmission of the virus continues. The main objective of this thesis study is to examine at 7-day intervals the stool sample results of 65 patients who were treated for COVID-19 and were discharged after two consecutive negative upper respiratory tract samples, to take stool samples from patients with positive results for 30 days and to determine the presence of the virus by RT-PCR analysis using the newly developed diagnostic kit. The results obtained from this research demonstrate that there is a risk of transmission of COVID-19 disease not only through the respiratory tract, but also through the fecal-oral route. Furthermore, the results of this study will contribute to the studies to be carried out for the prevention of COVID-19 disease in our country and in the world.