İzole tavşan aortunda çeşitli agonist yanıtlarına ortam pH'sının etkisi, yanıtlarda oluşan değişikliklere iloprost ve L-arginin'in muhtemel katkısı
pH dependent changes in various agonist induced responses in the isolated rabbit aorta, the possible contribution of iloprost and L-arginin
  1. Tez No: 90198
  2. Yazar: ZÜHAL AKTUNA KESKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
83 7. ÖZET Kan pH'sının 0.1-0.2 ünite değişmesi kardiopulmoner performansta ani bozulmalara neden olur. Normal metabolik fonksiyonlann sürdürülebilmesi için son derece önemli olan pH düzeylerinin kardiovasküler sistem Üzerinde de kuşkusuz önemli etkileri vardır. Ekstrasellüler ortamda pH değişikliğinin, vasküler düz kas tonûsûnde farklılığa neden olduğu yapılan bazı çalışmalarla bildirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda asidoz ve alkalozun NOS aktivrtesini de değiştirdiği tesbit edilmiştir. Ayrıca eksltasyon-kontraksiyon kenefinin çeşitli basamaklarının da pH'ya hassas olduğu bilinmektedir. 6u bilgilerin ışığında bu çalışmada, İzole tavşan aort halkalarında organ banyosunda bulunan Krebs çözeltisinin pH'sının farklı konsantrasyonlarda NaHC03 kullanarak değiştirilmesi ile elde edilen dört farklı pH da çeşitli kasıcı maddelerin ve submaksimal kasılmış halkalarda endotel bağımlı ve endotel bağımsız gevşetici etkisi olan agonistlerin yanıtlarının ne yönde değiştiğini incelemek ve nitrik oksit dpnörü L- arjinin ile prostasiklinin stabil analoğu iloprostun bu yanıt değişikliklerinde koruyucu yönde etkisi bulunup bulunmadığını saptamak amaçlanmıştır. Kullanılan kasıcı agonistlerden voltaj bağımlı Ca" kanalları üzerinden etkili olan KCI yanıtlarının değişmediği, NA yanıtlannın pH 7.8'de özellikle yüksek konsantrasyonlarda azaldığı, Alt yanıtlarının pH 7.8'de bütün konsantrasyonlarda azaldığı, HA yanıtlarının pH 7.8'de istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte yüksek konsantrasyonlarda arttığı, a, reseptör agonisti olan FE yanıtlannın ise asidik pH'da 10* M0'5M konsantrasyonları arasında anlamlı olarak azaldığı tesbit edildi. Endotel-bağımlı gevşeme yanıtlarına neden olan ACh yanıtları gerek asidik gerek bazik ortamda anlamlı84 olarak azaldı. L-arjinin yanıtlardaki bu azalmayı geri döndürdü. Endotel-bağımsız gevşetici etkisi olan agonistlerden SNP ve GTN'nin yanıtlarının ise pH'dan etkilenmediği ve endotel tabakasının kaldırılmasının da yanıtları değiştirmediği görüldü. izole tavşan torakal aortunda yapılan bu çalışmada pH'nın farklı agonistler ile farklı etkiler gösterdiği tesbit edilmiştir. Bu etkilerin farklı mekanizmalar aracılığı ile olduğu düşünülmektedir. Mekanizmaların açıklığa kavuşturulabilmesi için daha ileri çalışmaların yapılmasına gerek vardır. Reseptör düzeyindeki etkileşmeler incelenmeli; sinyal ileti mekanizmaları açısından konu araştırılmalı; pH- iyon kanalları etkileşimleri ileri teknikler ile değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
85 8. YABANCI DİLDE ÖZET (ABSTRACT) Cardiopulmonary performance is immediately disturbed by a 0.1-0.2 units of change in the blood pH. It is obvious that pH alterations has vital effects on cardiovascular system and it is already known that tonus of the vessels In systemic vascular system change by the blood pH alterations. It has been shown that nitric oxide synthase (NOS) exhibits a pH dependent activity and is less active when pH decreases. ACh responses are endothelium-dependent and mediated by EDRF and/or NO. It is also known that different steps in the excitation-contraction coupling process are also affected by the changes in pH. Our aim was to demonstrate the pH dependent changes in various vasoconstrictor agonist responses, endothelium-dependent (ACh) and independent (GTN, SNP) relaxation responses.. The rabbit thoracic aorta rings were placed in a warmed (37°C) and aerated (%5 COz in 02) organ baths containing 10 ml of Krebs solution. pH alterations were obtained by changing the NaHCOa concentration of the Krebs solution. Noradrenaline (NA), Angiotensin II (All), Potassium Chloride (KCI), Histamine (HA), Phenylephrine (FE) responses were obtained at pH 7.0, 7.4, 7.6, 7.8. The relaxation responses were also obtained at four different pH mediums, after precontracting the tissue with a submaximal dose of FE. It was also planned to demonstrate whether L-arginin, a precursor of NO and lloprost, a stable analogue of PGI2 have any protective effects against pH dependent responses of the vascular smooth muscle or not.86 KCI responses were not affected although NA and All responses were decreased at pH 7.8, HA responses were increased at pH 7.8 at higher concentrations and FE responses were decreased at asidic pH at the concentrations of 10“7-10”5M. ACh induced relaxations were found to be decreased significantly at lower and higher pH mediums than pH 7.4 while addition of L-Arginine to the bathing medium protected this inhibition. There was not any significant change in GTN and SNP responses. Iloprost did not have any protecting effect against pH alterations. These results indicate that ACh-induced relaxations are pH dependent; and as L-Arginine reversed the decreased responses, it is proposed that there may be a decrease in the NO release from the endothelium due to the loss of NOS activity. The altered responses of the vasoconstrictor agonists suggest an interaction between the pH and the receptors, membrane ion transport systems and the second messenger mechanisms.