İskemik önkoşullamanın mekanizmasında peroksinitritin rolünün sıçan izole kalbinde araştırılması
Investigation of the role of peroxynitrite in ischemic preconditioning in rat isolated hearts
  1. Tez No: 90199
  2. Yazar: SEDAT ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KANZIK, DOÇ. DR. A. TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
-100- VI. ÖZET Bu çalışmada, nitrik oksit (NO) ve süperoksitten oluşan bir ara ürün olan peroksinitritin sıçan izole kalbinde iki farklı aritmi modelinde (iskemi ve reperfuzyon) kardiyak iskemik önkoşullamadaki rolünün sıçan izole kalbinde hem iskemi hem de reperfuzyon aritmilerinde incelenmesi amaçlanmıştır. İskemi aritmileri için, Krebs-Henseleit çözeltisi ile perfuze edilen kalpler 3 dk iskemi veya peroksinitrit infuzyonu (0.1, 1 ve 10 uM) ve bu periyodu izleyen 10 dk reperfuzyon ile önkoşullanmıştır. Bu kalpler daha sonra 30 dk iskemiye maruz kalmışlardır. Reperfuzyon aritmileri için de S dk iskemi veya peroksinitrit (0.04, 0.4, 4 ve 40 uM) ve bu periyodu izleyen 5 dk reperfuzyon ile önkoşullanmıştır. Daha sonra, 10 dk iskemi ve 10 dk reperfuzyon protokolü uygulanmıştır. İskemi aritmilerinde luM, reperfuzyon aritmilerinde de 0.4 uM peroksinitrit infuzyonu önkoşuUamanın olumlu etkilerine benzer etkiler oluşturmuştur. Her iki protokolde de peroksinitrit süpürücüsü olan N-2-merkaptopropiyonilglisin (MPG) ve ürat varlığında ortadan kalkmıştır. Kardiyak iskemik önkoşuUamanın olumlu etkileri de yine MPG ve ürat varlığında ortadan kalkmıştır. Tüm bu sonuçlar endojen peroksinitritin kardiyak iskemik önkoşuUamanın sinyal ileti mekanizmasında rol oynadığını ve ekzojen verilen peroksinitritin de kalbi önkoşullayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-101- VH. SUMMARY The aim of this study was to investigate the involvement of peroxynitrite, reactive metabolite originating from nitric oxide (NO) and superoxide, in preconditioning of both ischaemic and reperfused myocardium in rat isolated hearts. For the ischaemia protcols hearts perfused with Krebs-Henseleh solution were preconditioned either by 3 min of coronary artery occlusion (CAO) or by peroxynitrite administration at three different concentrations (0.1, 1 and 10 uM) for 3 min, followed by 10 min reperfusion and 30 min of CAO. For the reperfusion arrhytmias, hearts were preconditioned by 5 min of CAO or by peroxynitrite administration at four different concentrations (0.04, 0.4, 4 and 40 uM) for 5 min, followed by 5 min reperfusion and 10 min of CAO and 10 min reperfusion. For the iscahemic experiments peroxynitrite, at 1 uM concentration displayed marked cardioprotection similar to that of preconditioning the same was true for reperfusion arrhytmias protection was observed at 0.4 uM concentration. The effects of peroxynitrite in both groups were reversed by addition of peroxynitrite scavengers urate and N-2-mercaptopropionylglycine (MPG) to the perfusion solution during preconditioning period. The beneficial effects of ischaemic preconditioning were also reversed by both urate and MPG administrations. These results suggest that endogenously produced peroxynitrite plays a significant role in the antiarrhythmic effect of ischaemic preconditioning in the rat isolated hearts and also rat hearts can be preconditioned by exogenous peroxynitrite administration.