Bir termik santralde hız kontrol cihazları kullanarak enerji verimliliği üzerine çalışmalar
Studies on energy efficiency using speed control devices in a thermal power plant
- Tez No: 902001
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, geniş bir alanı kapsayan enerji verimliliği kavramını elektriksel ve mekaniksel açıdan incelemekte ve özellikle kömür yakıtlı termik santrallerde elektrik enerjisi verimliliğinin artırılması için detaylı yöntemleri açıklamaktadır. Araştırma, geçmişten günümüze bakım servislerinin kritik öneme sahip tesisat ekipmanlarını incelemiş ve belirli metotlar doğrultusunda yapılan enerji verimliliği çalışmalarının, kömür yakıtlı bir termik santraldeki elektrik tüketimini azaltarak enerji üretim maliyetlerini nasıl düşürebileceğini amaçlamıştır. Çalışma, Kömür yakıtlı termik santralde gerçekleştirilen elektrik enerjisi verimliliği çalışmalarının sonuçları üzerinden elde edilmiş olan enerji tasarruflarını kWh başına birim enerji üretimi maliyeti üzerinden değerlendirmeyi hedeflemiştir. Bu değerlendirme, termik santralde yapılan verimlilik arttırıcı faaliyetlerin, birim enerji üretim maliyeti üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde, değerlendirilen kritik ekipmanlarda hız kontrol cihazları kullanarak enerji verimliliği üzerine odaklanılmış ve yıllık 2.192.509,824 kWh tasarruf miktarı hesaplanmıştır. Enerji verimliliği çalışmaları öncesi kWh olarak enerji üretim maliyeti 0,288 kuruşken, enerji verimliliği sonrasında ise kWh başına düşen enerji üretim maliyeti 0,260 olarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of energy efficiency, which encompasses a broad spectrum, from both electrical and mechanical perspectives, and specifically elaborates on detailed methods to enhance electrical energy efficiency in coal-fired thermal power plants. The research delves into critical plumbing fixtures scrutinized by maintenance services over the course of history to date, aiming to elucidate how energy efficiency efforts undertaken through specific methods can reduce electricity consumption in a coalfired thermal power plant, consequently lowering energy production costs. The study aims to evaluate the energy savings obtained through electrical energy efficiency studies conducted in a coal-fired thermal power plant in terms of energy production cost per kilowatt-hour (kWh). This assessment seeks to demonstrate the impact of efficiency-enhancing activities conducted at the thermal power plant on the unit energy production cost. In the conclusion section of the study, emphasis is placed on energy efficiency achieved through the use of speed control devices on evaluated critical equipment, resulting in an annual savings amounting to 2,192,509.824 kWh. Prior to energy efficiency initiatives, the energy production cost per kWh stood at 0.288 kuruş, whereas post-efficiency measures, this cost has been calculated at 0.260 kuruş per kWh.