A neighbourhood scale spatial and environmental resilience index development
Mahalle ölçeğinde mekansal ve çevresel dirençlilik endeksi geliştirilmesi
- Tez No: 902006
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kentsel yapıların yoğunlaşması süreci sonucunda insan yapımı ve doğal sistemler arasındaki denge bozulmuş ve kentsel yaşamın çeşitli yönleri üzerinde bir dizi olumsuz etki ortaya çıkmıştır. 'Kentsel dirençlilik' terimi, bir kentin öngörülemeyen afetler ve tehditler karşısında uyum sağlama, iyileşme ve bilinçli kararlar alma kapasitesini tanımlamak için kullanılmaktadır. Literatürde kentsel dirençliliği ölçmek ve şehir ve bölge ölçeğinde stratejiler geliştirmek için çeşitli endeksler mevcuttur. Ancak bunların mahalle gibi daha küçük ölçeklere uygulanması sınırlı kalmıştır. Bu nedenle, kentsel alanlarda risk yönetimini iyileştirmek için bu stratejilerin uygulanmasını daha düşük ölçeklere yaymak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, mahalle düzeyinde kentsel dirençliliği tanımlamak ve çevresel ve mekânsal riskleri ele almak için bir dirençlilik ölçüm endeksi geliştirmektir. Çalışma ayrıca, dirençlilik göstergelerinin mahalle düzeyinde ve uzman görüşü alınarak ölçülmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Uzman görüşlerini değerlendirmek ve mahalle ölçeğinde bir dirençlilik endeksi oluşturmak için SPSS programı kullanılmıştır. Daha sonra bu endeks ArcGIS programı kullanılarak analiz edilmiş ve saha çalışması Ankara'da farklı yapılaşma modelleri sergileyen iki mahallede gerçekleştirilmiştir. Bu mahallelerin dirençliliği Kantitatif Metrik Ölçüm Yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve böylece karşılaştırmalı bir analize olanak sağlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, riskler karşısında kentsel mahallelerin dirençliliğini ölçmek ve geliştirmek için bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of urban densification has resulted in a disruption to the equilibrium between human-made and natural systems, with a range of adverse effects on various aspects of urban life. The term 'urban resilience' is used to describe a city's capacity to adapt, recover and make informed decisions in the event of unforeseen disasters and threats. Several indices are available in the literature for measuring urban resilience and developing strategies at the city and regional scales. However, their application to smaller scales as neighborhoods has been limited. It is therefore necessary to extend the application of these strategies to lower scales to improve risk management in urban areas. The objective of this study is to define urban resilience at the neighborhood level and to develop a resilience measurement index to address environmental and spatial risks. Furthermore, the study emphasizes the necessity of measuring resilience indicators at the neighborhood level, with the input of expert opinion. The SPSS program is employed to evaluate expert opinions and construct a resilience index at the neighborhood scale. Subsequently, the index is analyzed using the ArcGIS program, with fieldwork conducted in two neighborhoods in Ankara that exhibited disparate construction patterns. The resilience of these neighborhoods is evaluated using the Quantitative Metric Measurement Method, thereby facilitating a comparative analysis. In essence, this study aims to establish a framework for measuring and enhancing the resilience of urban neighborhoods in the face of risks.