Mantar tedavisinde katran etken moleküllerinin kenetlenme metodu ile incelenmesi
Investigation of tar active molecules in fungal treatment using the doching method
- Tez No: 902005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mantarlar, fotosentez yapmayan, saprofit olarak toprakta veya bitkilerde yaşayan canlılardır. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan antifungal ilaçların etki mekanizması hastalığın yeni dokulara yayılmasını önlemektir. Bu çalışmada mantar oluşum sürecinde etkin olduğu literatürde yer alan mikrozomal P450 ve N-miristoyiltransferaz proteinlerinin pdb id:1Z10 ve 3JTK kodlu kristal yapıları ile katran içeriğinde bulunan tüm aktif moleküller ile kenetlenme çalışmaları yapılarak piyasadaki antifungal ilaçlardan daha etkili ilaçlar yapılabilir mi sorusu araştırılmıştır. Bunun için önce referans moleküller olmak üzere bütün ligand molekülleri Spartan'14 yazılımı kullanılarak öncesinde konformer taramaları yapılmış olup sonrasında geometri optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. Ardından AutodockVina programı yardımıyla kenetlenme işlemleri gerçekleştirilerek bağlanma değerleri hesaplanmış ve BIOVIA DiscoveryStudio programında ligand-protein etkileşim haritaları çıkartılmıştır. Bağlanma afinitelerine karşı fizikokimyasal parametrelerin lineer korelasyonları hesaplanmıştır. Elde edile veriler doğrultusunda katran moleküllerinden birkaçının ticari olarak kullanılan ilaç etken moleküllerinden daha iyi bir afinite değeri verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fungi are creatures that do not perform photosynthesis and live in soil or plants as saprophytes. The mechanism of action of antifungal drugsused in the treatment of fungal infections is to prevent the disease from spreading to new tissues. In this study, the question of whether more effective drugs can be made than the antifungal drugs on the market was investigated by performing coupling studies with the pdb id:1Z10 and 3JTK coded crystal structures of microsomal P450 and N-myristoyltransferase proteins, which are reported in the literature to be effective in the fungal formation process, and all the active molecules contained in the tar structure. For this purpose, all ligand molecules, including reference molecules, were first conformer scanned using Spartan'14 software, and then geometry optimizations were carried out. Then, docking processes were performed with the help of the AutodockVina program, binding values were calculated, and ligand-protein interaction maps were created in the BIOVIA DiscoveryStudio program. Linear correlations of physicochemical parameters versus binding affinities were calculated. In line with the data obtained, it was observed that some of the tar molecules gave better affinity values than commercially used drug active molecules.