Color removal from the textile industry effluent with the ionic liquid based chitosan sorbent
İyonik sıvı bazlı kitosan sorbenti ile tekstil endüstrisi atıksularından renk giderimi
  1. Tez No: 902059
  2. Yazar: AHMET ŞENGÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemiz ekonomisi için önemli bir yere sahip olan tekstil sektöründe daha sürdürülebilir bir üretim yapmak, hem doğal kaynakların korunması hem de özellikle Avrupa pazarındaki payımızın korunması ve arttırılması için çok önemlidir. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Avrupa Tekstil Stratejisi kapsamında tekstil ürünlerinin tüm yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliği sağlamak gereklidir ve bu kapsamda üretim sırasında oluşan atıksuların yönetimi de önemli bir konudur. Bu tez çalışması kapsamında, tekstil atıksularında önemli bir parametre olan rengin giderilmesi için çevre dostu kimyasal madde olarak bilinen iyonik sıvı ile modifiye edilmiş sorbent kullanılarak adsorpsiyon denemeleri yapılmıştır. Etkin ve çevre dostu bir sorbent olan kitosan, 1,4-bis(3-metilimidazolyum)bütan di[bis(triflorometilsülfonil)imid] iyonik sıvısı ile modifiye edilerek, tekstil endüstrisinde yaygın kullanılan Reaktif Siyah 5 boyasından kaynaklı rengin atıksudan giderilmesi amacıyla kullanılmıştır. Boya ve distile sudan hazırlanan atıksu ile yapılan deneysel çalışmalar sonunda %99.6'ya varan yüksek arıtma verimleri elde edilmiştir. 0.01 M HNO3 ile beş kez desorpsiyon işlemi uygulanması durumunda, sorbentin renk giderme verimi %90'a düşmüştür. Bir tekstil fabrikasının boyama prosesinden alınan gerçek atıksu ile yapılan deneylerde, numuneler 10,000 rpm'de 10 dakika santrifüj edilerek ve 0.45 mikrometre filtre ile filtrelenerek ön işleme tabi tutulmuştur. Ön işleme tabi tutulan örneklerde, pH 5, 25 °C'de 250 mg sorbent ilavesi ve 350 rpm'de 2 saat karıştırılması sonrasında %96 renk giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implementing a more sustainable production in the textile industry, which has an important place for our country's economy, is very important both to protect natural resources and to protect and increase our share especially in the European market. Within the scope of the European Green Deal and European Textile Strategy, it is necessary to ensure sustainability throughout the entire life cycle of textile products, and in this context, the management of wastewater generated during production is also an important issue. Within the scope of this thesis, adsorption experiments were carried out using sorbent modified with ionic liquid, known as an environmentally friendly chemical substance, to remove color, which is an important parameter in textile wastewater. Chitosan, an effective and environmentally friendly sorbent, was modified with 1,4-bis(3-methylimidazolium)butane di[bis(trifluoromethylsulfonyl)imide] ionic liquid and used to remove the color resulting from Reactive Black 5 dye, which is widely used in the textile industry, from wastewater. As a result of experimental studies conducted with wastewater prepared from dye and distilled water, high purification efficiencies of up to 99.6% were obtained. When desorption was applied five times with 0.01 M HNO3, the decolorization efficiency of the sorbent decreased to 90%. In experiments conducted with real wastewater taken from the dyeing process of a textile factory, the samples were pre-treated by centrifugation at 10000 rpm for 10 minutes and filtering with a 0.45 micrometer filter. In pre-treated samples, 96% color removal efficiency was achieved after the addition of 250 mg of the sorbent at pH 5, 25 °C, and mixing at 350 rpm for 2 hours.