Bizans ve İslâm sanatında hale ve sembolü
Halo and its symbol in Byzantine and Islamic art
- Tez No: 902077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BİLGET FATAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanat tarihi terminolojisinde sıkça kullanılan hale sembolü, kişilerin ruhani değerlerini ön plana çıkarmak ve vurgulamak amacıyla kullanılmıştır. Hale sembolünün ilk olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı net olarak bilinmemektedir. Hale sembolünün kaynağı, antik dönemlerden itibaren“Güneş”ve“Işık”olarak değerlendirilmektedir. Bu kavramların kutsal kitaplarda yer alan yorumları, hale sembolüne yüklenen anlamları ve kullanım amacını açıklamaya yardımcı olmaktadır. Antik Mısır, Antik Yunan, Antik Roma, İran ve Asya kültürlerinde, kökenine ulaşılan hale sembolünün uygulandığı medeniyetinin etkisiyle biçimlendiği ve değişime uğradığını görmekteyiz. Antik dönemlerden itibaren hale sembolü bir köken oluşturarak sonraki medeniyetlerde de uygulanmıştır. Hıristiyan ikonografisinde sıklıkla tercih edilen hale sembolünün kullanımı terk edilmemiş aksine çağdaşı olan farklı kültürleri de etkilemiştir. Türk- İslâm dönemi eserlerinde, Selçuklu devrinden başlayarak Osmanlı dönemini kapsayacak şeklide kullanıldığı bilinmektedir. Kronolojik süreç içerisinde halenin biçim ve anlam değişiklikleri ile kullandığı yerler, kişiler çalışmamızın ana sorunsallarıdır. Hale sembolünün kullanımı, eserler üzerinden anlatılarak bağlı bulunduğu kültürün ve dinin etkisiyle geçirdiği yenilikler ve değişimler üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The halo symbol, which is frequently used in art history terminology, was used to highlight and emphasize the spiritual values of people. It is not clear when the halo symbol first started to be used. The source of the halo symbol has been considered as“Sun”and“Light”since ancient times. The interpretations of these concepts in the holy books help to explain the meanings attributed to the halo symbol and its purpose. In Ancient Egypt, Ancient Greece, Ancient Rome, Iran and Asian cultures, we see that the halo symbol, which has its origins, was shaped and changed under the influence of the civilization to which it was applied. The halo symbol has an origin since ancient times and has been used in subsequent civilizations. The use of the halo symbol, which is frequently preferred in Christian iconography, has not been abandoned, on the contrary, it has influenced different contemporary cultures. It is known that it was used in the works of the Turkish-Islamic period, starting from the Seljuk period and covering the Ottoman period. The changes in form and meaning of the halo in the chronological process and the places and people it uses are the main problematics of our study. The use of the halo symbol is explained through works and evaluations are made on the innovations and changes it has undergone under the influence of the culture and religion to which it is affiliated.