Kombine çevrimli bir güç santralinin termodinamik performans analizi
Thermodynamic performance analysis of a combined cycle thermal power plant
- Tez No: 902080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELÇUK MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektrik enerjisi günümüz dünyasında vazgeçilmesi mümkün olmayan bir konumdadır. Her anlamda gelişen dünya ile enerjiye olan talep de sürekli artmaktadır. Bu talebi karşılamak için dünya genelinde birçok elektrik üretim yöntemi mevcuttur ve yeni üretim yöntemleri ile sektör sürekli gelişmektedir. Bu elektrik üretim yöntemlerinden önemli bir yere sahip olan kombine çevrimli güç santralleri hem elektrik üretimi ile hem atık ısının geri kazanımı ile verimlilik yönünden de çevresel yönden de avantajlara sahiptir. Yüksek güç üretimi ve esnek çalışmaları ile sektörde yer alan kombine güç çevrimi santrallerinde yakıt olarak doğalgaz, kömür, petrol vb. yakıtlar tercih edilmektedir. Kombine çevrimli güç santralleri termodinamik analiz uygulanarak tasarlanır ve işletme kısmında da termodinamikten sık sık faydalanılmaktadır. Termodinamiğin ikinci yasasına değinen ekserji analizi de tercih edilen analiz aracıdır. Ekserji analizi yapılarak santraldeki kayıplar ve kayıpların ne kadarının geliştirileceği gibi birçok büyüklük hesaplanabilir. Bu sayede verimlilik artırma çalışmaları planlamasında odak noktaları belirlenmiş olur. Bu çalışmada, ele alınan santral 1408,9 MW kurulu gücünde Türkiye'nin Güney Marmara bölgesinde hizmet veren doğalgaz yakıtlı bir kombine çevrimli güç santralidir. Santralin işletme verileri kullanılarak ekserji analizi yapılmıştır. Her bir ünite için akış şemaları incelenerek kütle, enerji ve ekserji denklikleri oluşturulmuş, ekserji kayıpları ve ekserji verimliliği hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
Electrical energy is in an indispensable position in today's world. With the world developing in every sense, the demand for energy is constantly increasing. In order to meet this demand, there are many electricity generation methods worldwide and the sector is constantly developing with new production methods. Combined cycle power plants, which have an important place among these electricity generation methods, have advantages in terms of both electricity generation and waste heat recovery, efficiency and environmental aspects. Natural gas, coal, oil, etc. are preferred as fuel in combined cycle power plants, which are in the sector with their high power generation and flexible operation. Combined cycle power plants are designed by applying thermodynamic analysis and thermodynamics is frequently utilized in operation. Exergy analysis, which refers to the second law of thermodynamics, is also the preferred analysis tool. Exergy analysis can be used to calculate many quantities such as the losses in the power plant and how much of the losses will be improved. In this way, focal points can be identified in the planning of efficiency improvement efforts. The power plant considered in this study is a natural gas-fired combined cycle power plant with an installed capacity of 1408.9 MW serving in the South Marmara region of Türkiye. Exergy analysis were performed using the operating data of the power plant. By analyzing the flow charts for each unit, mass, energy and exergy balances were created, exergy losses and exergy efficiency were calculated.