Davranışsal iktisat perspektifinde bireylerin satın alma eğilimleri: Siirt Üniversitesi örneği
Purchasing tendencies of individuals in the perspective of behavioral economics: Sample of Siirt University
  1. Tez No: 902096
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Pek çok farklı faktörden etkilenerek karar vermek durumunda kalan günümüz tüketicisi, irrasyonel kararlar alamamaktadır. Dolayısıyla iktisada yeni bir bakış açısı getiren davranışsal iktisat, tüketicilerin rasyonel kararlar veremeyeceğini, kararlarında ise ancak sınırlı ölçüde rasyonel olabileceklerini ileri sürmektedir. Bu araştırmada öncelikle iktisat ve psikoloji arasındaki bağlantılar, geleneksel ve davranışsal iktisattaki rasyonellik, davranışsal iktisadın tarihsel gelişim süreci ve karar verme mekanizmaları, karar vermedeki gizli hatalar, tüketici davranışını etkileyen faktörler ve tüketici davranış kalıpları ele alınmaktadır. Uygulama kısmında ise Siirt Üniversitesi'nde çalışan idari ve akademik personellere anket yapılarak davranışsal iktisat çerçevesinde tüketicilerin mal ve hizmet satın alırken; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, aylık gelir, çocuk sayısı ve mesleğe göre satın alma kararlarının farklılaşıp farklılaşmadığı, hangi durumlarda rasyonel hangi durumlar da irrasyonel karar aldıkları incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda tüketicilerin satın alma davranışlarında her ölçüte göre farklılık arz ettiği ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin çoğunlukla irrasyonel bazen de rasyonel davrandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's consumer, who has to make decisions by being influenced by many different factors, cannot make rational decisions. Therefore, behavioral economics, which brings a new perspective to economics, argues that consumers cannot make rational decisions and that they can only be rational in their decisions to a limited extent. In this research, the connections between economics and psychology, rationality in traditional and behavioral economics, the historical development process of behavioral economics and decision-making mechanisms, hidden errors in decision-making, factors affecting consumer behavior and consumer behavior patterns are discussed. In the application part, a survey was conducted among administrative and academic staff working at Siirt University and within the framework of behavioral economics, consumers were informed about the following when purchasing goods and services; It was examined whether purchasing decisions differ according to age, gender, education level, monthly income, number of children and profession, and in which situations they make rational and in which cases irrational decisions. As a result of the statistical analysis, it was revealed that consumers' purchasing behavior differs according to every criterion. It was concluded that consumers mostly behave irrationally and sometimes rationally.