Assessment of biomass gasification process via life cycle analysis
Biyokütle gazlaştırma prosesinin yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 902095
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyokütle gazlaştırma, fosil yakıtların tüketilmesiyle ilişkili çevresel sorunları ve iklim değişikliğinin daha geniş etkilerini hafifletmek için umut verici bir alternatif sunarak, giderek daha fazla önem kazanan bir yenilenebilir enerji teknolojisi olarak tanınmaktadır. Bu süreç sadece sürdürülebilir enerji gelişimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda karbon ayak izimizi önemli ölçüde azaltarak temiz enerji çözümlerine küresel geçişte kritik bir rol oynar. Gazlaştırma, hidrojen, metan ve karbon monoksit içeren sentez gazı üretimini kolaylaştıran yüksek sıcaklıkta bir termokimyasal süreçtir ve katı bir yan ürünle birlikte gelir. Biyokütle gazlaştırması geniş çapta çevre dostu bir enerji sistemi olarak tanınmasına rağmen, çevresel etkisini Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) aracılığıyla değerlendirmek için yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. LCA, bir sürecin başlangıcından sonuna kadar ilişkili tüm çevresel etkileri değerlendiren önemli bir metodolojidir. Bu kapsamlı araç, bir ürünün yaşam döngüsü boyunca karbon emisyonları, enerji kullanımı ve kaynak tüketimi gibi kümülatif çevresel etkileri inceler. Bu tezde, LCA yeşil atık, pirina ve arıtma çamurunun gazlaştırılmasından elde edilen enerjinin çevresel etkilerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Ayrıca bu çalışma, gazlaştırmanın yan ürünlerinin, örneğin biyoçar ve tar gibi, çevresel etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Beşikten mezara yapılan bu çalışmada, sentez gazının üretiminin ardından içeriğindeki yüksek hidrojen miktarından kaynaklı olarak hidrojenden enerji üretimi teknolojileri de senaryolara dahil edilmiş ve hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomass gasification is increasingly recognized as a vital renewable energy technology, offering a promising alternative to mitigate the environmental issues associated with fossil fuel consumption and the broader impacts of climate change. Gasification process support sustainable energy development and also contributes to reducing carbon footprint overall. This plays a crucial role in the global transition towards cleaner energy solutions. Gasification is a high-temperature thermochemical process which makes chemical reactions possible to produce syngas. Syngas is primarily composed of hydrogen, methane, and carbon monoxide along with a solid by-product called biochar. Although biomass gasification is widely recognized as an environmentally friendly energy system, the research conducted to evaluate its environmental impact through Life Cycle Assessment (LCA) remains notably scarce. LCA is a crucial methodology for assessing the full spectrum of environmental effects associated with a process, from its inception to its conclusion. This comprehensive tool examines the cumulative environmental impacts, including carbon emissions, energy use, and resource depletion, throughout the lifecycle of the product. In this thesis, LCA is utilized to evaluate the environmental impacts associated with energy production from the gasification of green waste, olive pomace, and sewage sludge. Additionally, this study seeks to quantify the environmental impacts of the by-products of gasification, such as biochar and tar. In this cradle-to-grave study, following the production of syngas, technologies for producing energy from hydrogen were included in the scenarios due to the high hydrogen content in the gas.