Butyric acid from waste substrates
Atık substratlardan bütirik asit üretimi
- Tez No: 902097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZMIHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Peynir altı tozunun, farklı organizmalarla (C.acetobutylicum, C. butyricum, C.pasteurianum, C. beijerinckii) ve farklı substrat konsantrasyonlarında bütrik asit üretim potansiyeli değerlendirilecektir. Bu proje, teknik fizibilite, enerji verimliliği ve atıkların geri dönüşümü dikkate alınarak ticari kimyasalların üretimini amaçlamaktadır. Çevre dostu yenilikçi çözümlerin uygulanabilirliğini ve etkilerini ön planda tutarak ticari bir kimyasal olan bütrik asitin uygun giriş pH'ında azot ve fosfor dengesinde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla önce peynir altı suyu farklı organizmalara maruz bırakılacak ve en iyi bütrik asit üreten organizma türü seçilecektir. Ardından tekrarlı yarı sürekli işletim koşullarında peynir altı tozunun farklı konsanstrasyonlarında (50-400 g/L) şeker tüketimi, bütrik asit oluşumu, organizmal kütle büyümesi incelenecektir. Çalışmada; süt ve süt ürünleri endüstrisinin atığı olan peyniraltı suyunun değerlendirilip yararlı bir ürüne dönüştürülmesi ve bütrik asit üretiminin arttırılmasına yönelik farklı koşulların karşılaştırılıp en verimli sonuca ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The potential of cheese whey powder for butyric acid production with different organisms (C. acetobutylicum, C. butyricum, C. pasteurianum, C. beijerinckii) and at different substrate concentrations will be evaluated. This project aims to produce commercial chemicals in a manner that considers technical feasibility, energy efficiency, and waste recycling. The project prioritises the feasibility and impact of environmentally friendly innovative solutions with the aim of realising butyric acid, a commercial chemical, at an appropriate inlet pH in nitrogen and phosphorus balance. To this end, whey will first be exposed to different organisms, with the best butyric acid-producing organism selected. Subsequently, the effects of varying concentrations of whey powder (50-400 g/L) on sugar consumption, butyric acid formation and organismal mass growth will be analysed. The objective of this study is to evaluate and transform whey, a by-product of the dairy industry, into a useful product and to compare different conditions to increase butyric acid production and to reach the most efficient result.