Yunanistan kuruluşu sonrası Türkler ile İkinci Dünya Savaşı sonrası etnik Almanların kitlesel göçe zorlanma süreçlerinin karşılaştırılması
Comparison of the migrations processes of Turks following the establi̇sment of Greece and the forced migration of ethni̇c Germans after World War II
- Tez No: 902108
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU AKTÜRK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1789 Fransız İhtilali sonrası bağımsızlık hareketlerinden Osmanlı İmparatorluğu'ndaki azınlıklar etkilenmiş ve Yunanistan monarşik bir İmparatorluktan bağımsızlığını kazanan ilk ulus devlet olmuştur. Yunanistan tarafından (bundan sonra Yunan İhtilali olarak bahsedilecektir) Yunan İhtilali esnasında özellikle Mora Yarımadasında ve diğer yerlerde Rumlar tarafından katliam ve soykırıma varan insanlık suçları işlenmiştir. Balkanlarda ve Avrupa'da ulus devlet kurma amaçlı etnik temizlik ve zorla göç ettirme politikaları ilk kez Türkler üzerinde uygulanmıştır. Yunan İhtilali diğer uluslara örnek olmuş ve çok sayıda ulus devletin kurulmasına yol açmıştır. 1827 Londra Antlaşması'nda Türklerin zorla göçüne ve mülklerinin ve mallarının zorla satışına ilişkin hükümler İkinci Dünya Savaşı sonrası 1945 Potsdam Konferansında Almanların Avusturya, Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya'dan sınır dışı edilmeleri, malları ile mülklerin ilgili Devletlerin satın alınması ve etnik Almanların sınır dışı edilmesi Allied Control Council (ACC) tarafından koordine edilmiştir. Uluslaştırma göçleri dolayısıyla büyük devletler tarafından Fransız İhtilali sonrası sıklıkla kullanılmış ve kurulan ulus devletler çoğu zaman büyük devletlerin sömürgesi olmuşlardır. Bu ilişki çalışmamızda Yunan İhtilali sonrası Türk göçleri ile Potsdam Konferansı sonrası Etnik Alman göçleri karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the 1789 French Revolution, minorities in the Ottoman Empire were affected by the independence movements and Greece became the first nation state to gain independence from a monarchical Empire. During the Greek Revolution, which will be referred to by Greece as the Greek Revolution, crimes against humanity amounting to massacres and genocide were committed by Greeks, especially in the Peloponnese Peninsula and elsewhere. In the Balkans and Europe, ethnic cleansing and forced migration policies aimed at establishing nation states were first applied on Turks. The Greek Revolution set an example for other nations and led to the establishment of many nation states. In the 1827 Treaty of London, the provisions for the forced emigration of Turks and the forced sale of their property and possessions were coordinated by the Allied Control Council (ACC) in the 1945 Potsdam Conference after the Second World War, the expulsion of Germans from Austria, Hungary, Poland and Czechoslovakia, the purchase of their property and possessions by the respective States, and the expulsion of ethnic Germans. Therefore, nation-building migrations were frequently used by the great powers after the French Revolution and the nation states established were often colonized by the great powers. In our study, this relationship is examined by comparing Turkish migrations after the Greek Revolution and Ethnic German migrations after the Potsdam Conference.