Investigation of water use reduction in washing machine production
Çamaşır makinası üretiminde su kullanımının azaltılmasının araştırılması
- Tez No: 902127
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yaşam için vazgeçilmez bir kaynak olan temiz su rezervlerinin hızla tükenmesi, dünya genelinde önemli çevresel ve ekonomik kaygılara yol açmaktadır. Günümüzde su kaynaklarının korunması, yalnızca yerel ekosistemlerin devamlılığı için değil, aynı zamanda küresel gıda güvenliği, enerji üretimi ve ekonomik istikrar için de büyük önem taşımaktadır. Özellikle iklim değişikliği ve artan nüfusun etkisiyle, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir su yönetimi giderek daha kritik bir hale gelmektedir. Sanayide kullanılan su miktarının azaltılması ve atıksuların yeniden kullanılması, bu sürecin en önemli bileşenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Sanayi sektörlerinde suyun etkin kullanımı, sadece doğal kaynakların korunmasına katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadeli işletme sürdürülebilirliği için de hayati bir faktör olarak öne çıkar. Su kaynaklarının verimli kullanımı, hem çevresel sürdürülebilirliği sağlamak hem de işletme maliyetlerini düşürmek açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bu bağlamda, su tüketimi yüksek olan sektörlerde suyun doğru yönetilmesi için pek çok uygulamaya yönelik çalışma yapılmaktadır. Suyun yoğun tüketildiği sektörlerde gerçekleştirilen bu çalışmalar, genellikle önemli su tasarrufları sağlamakta ve bu sektörlerin çevresel etkilerini azaltmaktadır. Ancak, beyaz eşya üretimi sektörü gibi su tüketimi nispeten daha düşük olan sektörlerde de, alınacak önlemlerle ciddi su tasarrufları sağlanabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu sektörlerde su yönetimine yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmakta olup, bu çalışmalarda elde edilecek bulgular, su yönetimi stratejilerinin çeşitlendirilmesine ve daha geniş bir yelpazede uygulanmasına katkı sağlayacaktır. Bu tez kapsamında, beyaz eşya üretimi sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan çamaşır makinesi üretiminde proses bazlı su tüketiminin ve atıksu oluşumunun detaylı bir analizi yapılmış ve bu doğrultuda su tüketiminin azaltılmasına ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, çamaşır makinesi üretiminde su tüketimi ve atıksu yönetimi konularında mevcut durum tespit edilerek, suyun verimli kullanımı ve atıksuların geri kazanımı için potansiyel iyileştirme alanları belirlenmiştir. Bu amaçla, bir çamaşır makinesi üretim tesisi pilot tesis olarak seçilmiş, alt prosesler bazında su tüketimi ve atıksu oluşumu miktarları belirlenmiş, ayrıca atıksu karakterizasyonu çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu detaylı incelemeler sonucunda, birim üretim başına 0.12 metreküp su tüketildiği ve su ayak izinin 0.22 metreküp olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilere dayanarak, su tüketiminin azaltılması ve atıksuların yeniden kullanımı için çeşitli alternatifler geliştirilmiş ve bu alternatiflerin uygulanmasıyla tesis genelinde önemli oranda su tasarrufu sağlanacağı öngörülmüştür. Bu iyileştirmelerin sonucunda, su tasarruf oranının birim üretim başına 0.07 metre küp düzeyinde olacağı ve yaklaşık olarak %41.67 oranında azalacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid depletion of clean water reserves, a vital resource for life, is leading to significant environmental and economic concerns worldwide. Protecting water resources is crucial not only for maintaining local ecosystems but also for ensuring global food security, energy production, and economic stability. With the impacts of climate change and a growing population, the conservation of water resources and sustainable water management are becoming increasingly critical. Reducing water usage in industry and recycling wastewater are key components of this process. Efficient use of water in the industrial sector not only contributes to the conservation of natural resources but also plays a vital role in ensuring long-term business sustainability. The efficient use of water resources has great potential for both ensuring environmental sustainability and reducing operational costs. In this context, numerous practical studies are being conducted to ensure proper water management in sectors with high water consumption. These efforts in water-intensive sectors typically lead to significant water savings and reduce the environmental impacts of these industries. However, it should not be overlooked that with appropriate measures, significant water savings can be achieved in sectors with relatively lower water consumption, such as the white goods manufacturing sector. There is a need for more research on water management in these sectors, and the findings from such studies will contribute to diversifying water management strategies and applying them across a broader range of industries. In this thesis, a detailed analysis of process-based water consumption and wastewater generation in washing machine production, a sector with significant importance within the white goods manufacturing industry, has been conducted. Based on this analysis, suggestions for reducing water consumption have been developed. The study identified the current state of water consumption and wastewater management in washing machine production, and potential areas for improvement in the efficient use of water and the recycling of wastewater were determined. Within this context, a washing machine production facility was selected as a pilot plant, and water consumption and wastewater generation were measured across various sub-processes. Additionally, wastewater characterization studies were carried out. Detailed examinations revealed that water consumption per unit of production was 0.12 cubic meters, with a water footprint of 0.22 cubic meters. Based on the data obtained, various alternatives for reducing water consumption and reusing wastewater were developed, and it was predicted that significant water savings would be achieved across the facility through the implementation of these alternatives. The improvements are expected to result in a reduction in water consumption per unit of production to 0.07 cubic meters, representing a decrease of approximately 41.67%.