Pandemi döneminde inşa edilen acil durum hastanelerinin, fayda-değer analizi yöntemiyle yapım sisteminin Türkiye şartlarında belirlenmesi
Determination of the construction system of emergency hospitals that built during the pandemic period in Türkiye by cost-benefit analysis method
  1. Tez No: 902128
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUĞ SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İnsanlık tarihi boyunca birçok pandemi dönemi yaşanmıştır. Yaşanan son pandemi de Covid-19 salgını olmuştur. Öngörülemeyen bu durum toplumu birçok alanda olduğu gibi mimarlık ve mühendislik alanında da etkilemiştir. Bireylerin toplumdan izole bir şekilde tedavi edilebileceği mekânlara ihtiyaç duyulmuştur. Birçok ülkede farklı yapım sistemleriyle üretilen pandemi hastaneleri incelenmiştir. Pandemi hastaneleri, pandemi döneminde hızla yapımı tamamlanarak kullanıma sunulmuştur. Tezin amacı, bu pandemi hastaneleri için Türkiye şartlarındaki en etkin/ en uygun yapım sisteminin bilimsel yöntemlerle belirlenmesidir. Projede kullanılan yöntem, çeşitli çalışmalarda uzun süredir kullanılmakta olan Fayda - Değer Analizi yöntemidir. Literatürde FDA yönteminin kullanımı ile ilgili Türkçe makale ve kaynaklar yok denecek kadar az bulunmaktadır. Türkiye'de yapılan pandemi hastanelerine bir eleştiri getirmesi ve gelecekte yapılması planlanan pandemi hastanelerine de FDA çerçevesinde öncü olması açısından tezin önemi büyüktür. Tezin birinci bölümünde problemin tanımı, pandemi ile ilgili tanımlar, literatür taraması, amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde dünyada inşa edilen pandemi hastanelerine ait bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde FDA yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Türkiye şartlarında inşa edilecek pandemi hastanelerinin yapım sisteminin belirlenmesi sağlanmıştır. Tez sonucunda en etkin yapım sistemi olarak 'prefabrike (konteyner) yapım sistemi' belirlenmiştir. Türkiye'de Covid-19 döneminde tercih edilen hafif çelik, beş (5) adet yapım sistemi arasından üçüncü sırada yer almıştır. Tez sonucunda ulaşılan en etkin sistem ile Türkiye'de inşa edilen hastanelerde tercih edilen yapım sistemi uyuşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been many pandemic periods throughout human history. The last pandemic was the Covid-19. This unpredictable situation has affected society in many areas, including architecture and engineering. There was a need for places to treat individuals. Pandemic hospitals produced with different construction systems have been examined in many countries. These hospitals were quickly constructed and put into use. The aim of the thesis is to determine the most effective construction system for these hospitals under Türkiye's conditions using scientific methods. The method used in the project is the Cost-Benefit Analysis method, which has been used in various studies. There are almost no Turkish articles and resources in the literature regarding the use of the CBA method. The thesis is import in terms of criticizing the pandemic hospitals built in Türkiye and being a pioneer in the pandemic hospitals planned to be built in the future within the framework of the CBA. In the first part of the thesis, the definition of the problem, definitions about the pandemic, literature review, purpose, scope and method of the thesis are explained. In the second part, information is given about the pandemic hospitals built in the world. In the third section, the CBA method is explained. In the fourth chapter, the construction system of pandemic hospitals to be built under Türkiye's conditions is determined. As a result of the thesis, 'prefabricated (container) construction system' was determined as the most effective construction system. The cold-formed steel construction system preferred in Türkiye during the Covid-19 period ranked third among five (5) construction systems. The most effective system reached as a result of the thesis does not match the construction system preferred in hospitals built in Türkiye.