Farklı konsantrasyonlarda hazırlanan PRP (platelet rıch plasma=trombositten zengin plazma)'lerin ratlarda oluşturulan cilt yaralarının iyileşmesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of PRP (platelet rich plasma) prepared in different concentrations on the healing of skin wounds in rats
- Tez No: 902131
- Danışmanlar: DR. ALPER DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmamızın amacı; ratlarda oluşturulan açık yara modeli kullanılarak 3 farklı konsantrasyonda hazırlanan ve açık yaraların üzerine etkinlikleri konusunda literatürde kesinleşmiş veriler olmayan PRP'lerin iyileşme süreci üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek, yara iyileşme hızı ve iyileşme sırasında oluşan histopatolojik değişikliklere etkisini değerlendirmektir. Her grupta 10 rat olacak şekilde randomize olarak 4 grup oluşturuldu. Homolog PRP elde etmek için farklı 15 rattan kan alındı. Ratların sırt orta kesiminde 2x1 cm boyutlarında tam kat yara oluşturuldu. Farklı üç yöntemle hazırlanan PRP'ler 1., 4., 7. ve 10. günlerde tüm gruplara standart olarak uygulanarak bu günlerde yara yerindeki kontraksiyon alanları ölçüldü ve 14. günde histopatolojik örnekler alınarak bu veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. 1. gruba (kontrol) sadece serum fizyolojik,2.gruba çift santrifüj ile elde edilen 200,000-300,000 trombosit/ml PRP, 3. gruba çift santrifüj ile elde edilen 600,000-700,000 trombosit/ml PRP, 4.gruba çift santrifüj ile elde edilen 1,000,000-1,100,000 trombosit/ml PRP uygulandı. Çalışmanın sonunda ölçülen yara alanları karşılaştırıldığında, 2, 3 ve 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, designed by using open dermal wound model in rats, is to evaluate the effects of three different concantrated liquid forms of PRP's on the healing process, wound healing rate and histopathological changes that occur during recovery of the wounds. There is no definitive data in the literature about the efficacy of these forms of PRPs on open dermal wounds. The rats were randomized and divided into 4 groups of 10 animals in each. Blood samples were taken from another 18 rats in order to obtain homologous PRP. Full-thickness and 2x1 cm sized wounds were created on the central part of the back of the rats. PRPs prepared by three different methods were applied to the rats on 1st, 4th, 7th and 10th days. PRP in the 200,000-300,000 /ml concentrated form obtained with double centrifugation was applied to the rats in group 2, PRP in 600,000-700,000/ml concentrated liquid form obtained with double centrifugation was applied to the rats in group 3, and PRP in 1,000,000-1,100,000/ml concentrated liquid form obtained with addition of trombin after double centrifugation was applied to the rats in group 4. Saline was applied to the rats in group 1 (control) on the same days with other groups. The wound contraction areas were measured on 1st, 4th, 7th, 10th and 14th days. Tissue samples for histopathological evaluation were taken on day 14. The wound areas were significantly smaller in groups 2,3, and 4 when compared with control group (group 1) (p0.05), the mean wound area of group 4 was less than the mean wound area in group 3.