Yüksek performanslı betonda dayanıklılık özelliklerinin ve donatı korozyonunun araştırılması
Investigation of durability properties and reinforcement corrosion in high-performance concrete
- Tez No: 902132
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek performanslı betonlar dayanım ve çevresel koşullara karşı gösterdiği dayanıklılık açısından normal betonlara göre daha başarılı olsa da çimento dozajının artmasına bağlı olarak mikro çatlak oluşumuna yatkındır. Bu yüzden tasarımına önem verilmelidir. Agresif koşullar nedeniyle betonun fiziksel ve kimyasal korumaları aşılır ve donatı içinde bulunduğu ortam ile reaksiyona girerek korozyon oluşur. Bunun sonucunda zamanla çelik donatıda kesit kaybı meydana gelir ve beton-çelik arasında aderans kaybı oluşur. Bu durum yapıların servis ömrünü kısaltan en önemli olumsuz etkilerden biridir. 121R042 numaralı TÜBİTAK-1001 projesi kapsamında yapılan çalışmaların bir kısmını içeren bu tezde geleneksel ve yüksek performanslı beton karışımlarda mineral katkı olarak uçucu külün, korozyon inhibitörünün ve sentetik lifin kullanılmasının, beton özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Betonarme örnekler üzerinde korozyon analizleri yapılmıştır. Çalışma için her bir beton sınıfına ait dört farklı karışım hazırlanmıştır. Bu örnekler üzerinde bulunan basınç ve eğilme dayanımı, aşınma, elastisite modülü, ultrases geçiş hızı, toplam ve kılcal su emme, aşınma, elektriksel direnç, klor geçirimlilik ve korozyon deney sonuçları kıyaslamalı olarak sunulmuştur. Sonuçlar incelendiğinde beton dayanım sınıfının artmasıyla ve uçucu kül ikamesi ile her iki beton türünde de geçirimlilik azalmıştır. Hızlı klor geçirimlilik değerleri kontrol karışıma göre C30 betonunda %93, C60 betonunda %30 oranında azalmıştır. Hızlandırılmış korozyon deneyi sonuçları incelendiğinde uçucu küllü karışımların daha iyi korozyon direncine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although high-performance concretes are more successful than normal concretes in terms of strength and resistance to environmental conditions, they are prone to microcracks due to increased cement dosage. Therefore, importance should be given to their design. Due to aggressive conditions, the physical and chemical protections of the concrete are overcome and the reinforcement reacts with the environment in which it is located and corrosion occurs. As a result, over time, the steel reinforcement loses section and there is a loss of adhesion between concrete and steel. This is one of the most important negative effects that shortens the service life of structures. In this thesis, which includes some of the studies carried out within the scope of the TÜBİTAK-1001 project numbered 121R042, the effects of using fly ash, corrosion inhibitor and synthetic fiber as mineral additives in traditional and high-performance concrete mixtures on the properties of concrete were investigated. Corrosion analyses were carried out on reinforced concrete samples. Four different mixtures belonging to each concrete class were prepared for the study. The compressive and flexural strength, abrasion, elasticity modulus, ultrasound transmission speed, total and capillary water absorption, abrasion, electrical resistance, chloride permeability and corrosion test results on these samples were presented comparatively. When the results are examined, permeability decreased in both concrete types with the increase in concrete strength class and fly ash replacement. Rapid chloride permeability values decreased by 93% in C30 concrete and 30% in C60 concrete compared to the control mixture. When the accelerated corrosion test results were examined, it was seen that the fly ash mixtures had better corrosion resistance.