ابن جزي ومنهجه في آيات الأحكام في تفسيره التسهيل لعلوم التنزيل
Et-teshîl li-ʿUlûmi't-Tenzîl adlı tefsiri üzerinden İbn Cüzey'in Ahkâm ayetlerine yaklaşımı
  1. Tez No: 902130
  2. Yazar: ABDULAZEEZ MOHAMMED THALIJ THALIJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İşlemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, İmam İbn Cüzey el-Kelbî'nin ahkâm âyetlerini tefsir etme yönteminin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, onun bu âyetleri ele alırken uyguladığı adımlar ve kullandığı yöntem incelenerek yaptığı çalışma ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kanaatimizce, ahkâm âyetlerinin fıkıh âlimleri için hüküm istinbatında temel referans olması nedeniyle, müfessirlerin ahkâm âyetlerine dair yöntemlerinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Araştırmanın değeri bu nokta-i nazardan takdir edilmelidir. Bu araştırma, İbn Cüzey'in ahkâm âyetlerindeki yöntemini ve Endülüs okulundaki yerini ortaya koymayı, tefsir ve fıkıh ilmine olan katkılarını ve bu iki alandaki eserlerini açıklamayı hedeflemektedir. Bu araştırma, İbn Cüzey'in Endülüs tefsir okuluna mensup bir Maliki fakihi olarak ahkâm âyetlerinde yer alan fıkhi meseleleri ele alış biçimini incelemesi bakımından önemlidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, temelde bilimsel malzemeyi takip etme ve toplamaya dayanan tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle, öncelikle“et-Teshîl Li'Ulûmi't-tenzîl”adlı eserinde yer alan ahkâm ayetleri incelenmiş, ardından İbn Cüzey'in ahkâm ayetlerini yorumlamada kullandığı yöntemi kavramak için analitik yönteme başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the methodology of Imam Ibn Juzayy al-Kalbi in interpreting the verses of rulings. This was done by reviewing his steps and approach to addressing these verses, examining the details of his work, and shedding light on them. This effort is rooted in our belief in the necessity of uncovering the methods of interpreters regarding the verses of rulings, as these verses represent a fundamental tool for jurists in deriving legal rulings. This research aims to highlight Ibn Juzayy's methodology in the verses of rulings and his position within the Andalusian school, as well as to demonstrate his contributions to the sciences of interpretation and jurisprudence, along with his works in these fields. The importance of this research lies in revealing how Ibn Juzayy engaged with the legal issues contained in the verses of rulings, as he was a Maliki jurist affiliated with the Andalusian school of interpretation. To achieve this, the researcher employed an inductive methodology, which primarily relies on tracking and gathering scientific material by examining the verses of rulings in the book“Al-Tashil li Ulum at-Tanzil”Subsequently, an analytical approach was utilized to derive Ibn Juzayy's methodology in the verses of rulings. The study reached several conclusions, the most significant of which is that Imam Ibn Juzayy did not rely on a single approach when interpreting the verses. As a Maliki jurist, he placed great emphasis on affirming and substantiating the Maliki school. Additionally, the research found that Ibn Juzayy did not show bias towards his own school but instead adhered to the correct evidence. This research is divided into an introduction, a preliminary chapter, two main chapters, and a conclusion, followed by the sources and references.