İzole kurbağa özofagus striplerinde nitrerjik mekanizma aracılığı ile oluşturulan gevşemeler üzerinde Uvabain, Sodyum Metavanadat ve Amilorid'in etkileri
Effects of ouabian, sodium metavanadate and amiloride on isolated frog esophageal strips relations induced by nitrergic mechanism
  1. Tez No: 90214
  2. Yazar: NACİYE DÖNDAŞ (YAKTUBAY)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÖĞÜLENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET İzole Kurbağa Özofagus Stripleriade Nitrerjik Mekanizma Aracılığı ile Oluşturulan Gevşemeler Üzerinde Uvabain, Sodyum Metavanadat ve Amilorid'in Etkileri Bu çalışmada, ağırlıkları 15-25 g arasında olan her iki cinsten tatlı Su kurbağalan (Rana pipiens) kullanıldı. Desebre edilip medulla spinalis! tahrip edilen hayvanın üst özofagus segmenti sirküler olarak izole edildikten sonra şerit halinde 0.5 g tansiyon altında Tyrode solüsyonu içeren banyo ortamına asıldı. Metakolin ile kastırılan izole kurbağa üst özofagus sirküler kas şeritlerinde elektriksel alan stimülasyonu (EAS), ultraviyole ışığı (U.V.; NaN02'siz ve NaN02'li ortamda), asidifıye sodyum nitrit (a-NaN02 ) ve sodyum nitroprusiyat (SNP) ile oluşturulan gevşemelerde uvabain, sodyum metavanadat ve amilorid'in etkileri araştırıldı. NO sentaz inhibitörü N^-nitro L-arginin (L-NA), EAS aracıh gevşemeleri konsantrasyona bağımlı bir şekilde ve tamamen ortadan kaldırırken, U.V. (NaN02'li), a-NaN02 ve SNP gevşemelerini etkilemedi. Fakat, NaN02'siz ortamdaki U.V. gevşemelerini konsantrasyona bağımlı bir şekilde ve anlamlı olarak artırdı, Selektif Na+-K+-ATPaz inhibitörü uvabain EAS-, U.V.-, a-NaN02 ve SNP-aracıh gevşemeleri konsantrasyona bağunh bir şekilde Ve anlamh olarak azalttı. Sodyum metavanadat da gevşetki ajanlara bağlı gevşemeleri azalttı. Ancak preparatlarda yavaş gelişen Ve konsantrasyona bağunh olan kasılmalara neden oldu. Na^rf" pompa inhibitörü amilorid, EAS-, U.V. (NaN02'siz)-, a-NaN02- ve SNP-aracıh gevşemeler üzerinde etkisiz iken U.V. (NaN02'li) gevşemelerini konsantrasyona bağımlı bir şekilde ve tamamen in hibe etti. Selektif solubl guanilat siklaz inhibitörü 1H-[1,2,4] oxadiazolo- [4,3-a] quinoxalin-1-one (ODQ), EAS-, U.V.-, a-NaN02- ve SNP- aracıh gevşemeleri anlamh bir şekilde azalttı. ODQ + uvabain kombinasyonu ise, EAS ile oluşturulan gevşemeleri tamamiyle inhibe etti. Bulgular, izole kurbağa üst özofagus preparatında kullanılan gevşetici uyaranlara bağh olarak gelişen cevaplarda Na+-K+-ATPaz aktivitesindeki bir artışın katkıda bulunabileceğini Ve bu etkinin guanilat siklaz aktivasyonundan bağımsız olabileceğini telkin etmektedir. Anahtar Sözcükler : Na+-K+-ATPaz, Nitrik oksid (NO), Nonadrenerjik Nonkolinerjik (NANK), Özofagus, sGMP
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Ouabain, Sodium Metavanadate and Amiloride on Isolated Frog Esophageal Strips Relaxations Induced by Nitrergic Mechanism Both sexes of fresh water frogs (Rana pipiens) weighing 15-25 g were used in this study. Upper esophageal segment was removed after the animal was decapitated and pithed. The strip prepared circularly was mounted under 0.5 g tension in an organ bath containing Tyrode solution. In this study, possible effects of ouabain, sodium metavanadate and amiloride on electrical field stimulation (EFS)-, ultraviolet light radiation (U.V,; with or without NaN02)-, acidified sodium nitrite (a-NaN02)- or sodium nitroprusside (SNP)-induced relaxations were investigated in the precontracted frog upper esophageal tissue. P'T-nitro L-arginine (L-NA), an inhibitor of NO synthase, completely inhibited EFS-induced relaxations, but did not affect U.V. (with NaN02>, a-NaN02- or SNP- induced relaxations. On the other hand, it dramatically increased the U.V. (NaN02- free)-induced relaxations. Ouabain, a selective inhibitor of Na+-K+-ATPase, significantly decreased EFS-, U.V.-, a-NaN02- or SNP-induced relaxations in a concentration dependent manner. Sodium metavanadate also decreased the relaxations induced by these agents, but it caused contractions in the preparations in a concentration dependent manner. U.V.(with NaN02)-induced relaxations were completely inhibited by amiloride, a Na+-H+ pump inhibitor, but it did not affect EFS-, U.V.(NaN02-free)-, a-NaN02- or SNP-induced relaxations. 1H-[1,2,4] oxadiazolo-[4,3- a] quinoxalin-1-one (ODQ), a selective inhibitor of guanytyl cyclase, dramatically decreased EFS-, U.V.-, a-NaN02- or SNP-induced relaxations. And ODQ + ouabain combination completely inhibited EFS-induced relaxations. Findings suggest that relaxant stimuli used in the present study may cause an increase in the Na+-K+-ATPase activity which contributes to the relaxation of the frog upper esophageal circular segment, and, this action may be independent from guanylaie cyclase activation. Key Words : cGMP, Esophagus, Na+-K+-ATPase, Nitric Oxide (NO), Nonadrenergic Noncholinergic (NANC). XI