Ülkemizde sık kullanılan bazı dezenfektanların mikrobiyolojik aktivitelerinin tesbiti üzerinde bir araştırma
An investigation about the determination of microbiological activities of disinfectants commonly used in Turkey
- Tez No: 90215
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde Sık Kullanılan Bazı Dezenfektanların Mikrobiyolojik Aktivitelerinin Tespiti Üzerinde Bir Araştırma Hastane infeksiyonlanna neden olan ve insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların kontrol altına alınması amacıyla çeşitli sterilizasyon yöntemlerinin yanında, dezenfeksiyon yöntemlerinin de dikkat ve titizlikle uygulanması gerekmektedir. Çalışmamızda, ülkemizde üretilen ya da ithal edilen, hastanelerde ve polikliniklerde sıklıkla kullanılan ve farklı etken madde içeren 31 adet dezenfektan incelemeye alınmış, bunların 8 adet standart bakteri susu ile MC ve MBC değerleri yatımda mikrobiyolojik aktiviteleri saptanmaya çalışılmıştır. incelemeye alman dezenfektanların, 5 dakika birim zaman ve etkili oldukları en düşük konsantrasyonlar dikkate alnın: ve Gram (+) bakterilerle, C. albicans üzerine etkili olan dezenfektan sayısı, denemeye alman tüm dezenfektan sayısı ile kıyaslanırsa, oldukça fazla sayıda olduğu gözlenmiştir. Gram (-) bakterilerle, bağırsak patojeni olan bakteriler üzerine etkili olan dezenfektanların sayısı ise oldukça düşük bulunmuştur. K. pneumoniae'ye etkili dezenfektan sayısının 10 adet (% 32.25) olduğu saptanmıştır. Dezenfektanların etken maddeleri ve MBC lan dikkate alındığında en etkili grubun amonyum bileşikleri ve miks dezenfektanlar olduğu, bunları etken maddeleri aldehit olan dezenfektanların takip ettiği belirlenmiştir. Etken maddesi alkol olan dezenfektanların diğer dezenfektanlarla kıyaslandığında daha düşük etki derecesine sahip olduğu gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Dezenfeksiyon, Dezenfektan maddeler, Mikrobiyolojik aktivite kontrolü
Özet (Çeviri)
An Investigation About The Determination of Microbiological Activities of Disinfectants Commonly Used in Turkey In addition to the various sterilization methods, particular disinfection systems must be carefully and fastidiously applied in order to control some microorganisms causing hospital infections and threatening the human health. Our study, 31 disinfectants, which included different active agents, either imported or produced in the country, and being frequently used in the polyclinics and hospitals were investigated; eight standard bacteria strains among total were used to determine microbiological activity controls in addition to their MIC and MBC values. When the lowest but most effective concentrations of the investigated disinfectants at 5 minute unit time were taken into consideration, most of them was found to be effective on Gram-positive origin bacteria and C. albicans. When compared with all evaluated disinfectants were found as being very high number of disinfectants. Similarly, the number of disinfectants effective on both Gram-negative bacteria and the bacterial having intestine pathogens has been found considerably low. It has been determined that the number of disinfectants operative to K. pneumoniae as being ten. When the active agents and MBC of the disinfectants were taken into consideration, it has been determined that the most effective group was being as ammonium compounds and the mixed disinfectants, followed by disinfectants having aldehyde active agents. When compared with other disinfectants, it has been observed that the ones having alcohol had lower effectiveness degree. Key Words : Disinfection, Disinfectants, Microbiological Activity Control.