Klasik elektrik sayaçlarının akıllı şebekelere entegrasyonu için yeni bir yaklaşım
A new approach for integration of classical electricity counters into smart grids
- Tez No: 902164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ÇIBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bireysel enerji gereksinimi ve nüfus yoğunluğunun artış göstermesiyle orantılı olarak enerji talebinin artış göstermesi güvenli, verimli ve doğa dostu bir yanıt bulabilmesi gereksinimi, akıllı şebekelerin kullanımını gündeme getirmiştir. Akıllı şebekeler ve haberleşme bütün bir halde bulunan iki kavram olup birbiri üzerinde oldukça etki oluşturmaktadır. Akıllı şebekeler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatta yerini almış, zaman içerisinde geliştirilmiş ve küresel bir hale dönüşmüştür. Bugün insan yaşamı için olmazsa olmaz sistemler arasında bulunan elektronik yapılar, teknolojinin ilerlemesiyle yerini gün geçtikçe sağlamlaştırmaktadır. Akıllı şebekelerin en önemli bileşenlerinden biri de akıllı sayaçlardır. Akıllı sayaçlar enerjinin doğru bir şekilde ölçülebilmesini ve çift taraflı bilgi akışını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, Akıllı şebekelerin geleceği noktalar ve mevcut düzende yaşam üzerindeki önemine değinilmiştir. Birbirleri için vazgeçilmez unsur olan akıllı şebekeler ve haberleşme sistemlerine ilişkin temel noktalar ele alınmıştır. Örnek bir uygulama üzerinde, klasik sayaçların akıllı şebekelerin olmazsa olmazı olan akıllı sayaçlara dönüşümü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in energy demand in proportion to the increase in individual energy needs and population density, and the need to find a safe, efficient and environmentally friendly response has brought the use of smart grids to the agenda. Smart grids and communication are two integrated concepts that have a significant impact on each other. Smart grids have taken their place in daily life with the development of technology, have been developed over time and have become global. Electronic structures, which are among the indispensable systems for human life today, are strengthening their place day by day with the advancement of technology. One of the most important components of smart grids is smart meters. Smart meters enable accurate energy measurement and two-way information flow. In this thesis, the future of smart grids and their importance on life in the current order are mentioned. The basic points regarding smart grids and communication systems, which are indispensable for each other, are discussed. In an example application, the transformation of classical meters into smart meters, which are indispensable for smart grids, is demonstrated.