Ters sarkaç sistem tasarımı ve doğrusal denetim yöntemlerinin uygulanması
Designing an inverted pendulum on a cart and applying linear control methods
  1. Tez No: 902178
  2. Yazar: MUHTEREM ALPER KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ters sarkaç sistemi, geri beslemeli sistemlerin analizi ve denetimci tasarımı konularında sıklıkla başvurulan bir deney düzeneği olup literatürde oldukça fazla uygulaması bulunmaktadır. Bu akademik çalışma; sarkaç sisteminin tasarımı, uygun mekanik ve elektronik bileşenlerin belirlenmesi, mikro denetleyicilerin kodlanması ve farklı kontrolcü tasarımlarının benzetim çalışmalarını barındırmaktadır. Sistem aynı zamanda ilerde eğitimlerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olup lisans ve lisansüstü programlarda kontrol teorisi uygulamaları için katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the industrial development of human history, it stands out that the advances made in the control theory department are a directly effective factor. Studies in this field shed light on our future and improve our lives day by day. The subject of inverted pendulum system design and application of linear control methods was chosen to contribute to the theoretical and practical studies carried out in our country in the field of control theory. This thesis has a multidisciplinary structure, combining many fields such as electronics, mechanics, embedded systems and control theory. This academic study includes the design of the pendulum system, determination of suitable mechanical and electronic components, coding of microcontrollers and simulation studies of different controller designs. The system is also designed to be used in future training and will contribute to undergraduate and graduate programs.