Kamu yönetiminde dijital devlet ve yönetişim anlayışının yerel yönetimlere yansıması
The reflections of digital government and governance in public administration on local governments
  1. Tez No: 902217
  2. Yazar: GÖKHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu tez öncelikle dijitalleşmenin kamu yönetimine olan dönüştürücü etkisine, bilgi iletişim teknolojilerindeki ilerlemelerin kamu yönetimlerinin kurumsal yapısına, kamu hizmetlerinin üretim ve sunum biçimlerine ve genel olarak kamu yönetiminin değişimine olan etkisini ele almaktadır. Dijital devlet anlayışı başta bürokrasinin bizzat kendisini dönüştürmeye başlamış ve bu dönüşüm devletin veri odaklı bir yapıya evrilmesine neden olmuştur. Bu nedenle dijital devlete dair alt unsurlar olan bilgi devleti, inovatif devlet anlayışı, dijital olgunlaşma modelleri, dönüşümcü devlet, kamulaştırılmış teknolojik uygulamalar, dijital ağ devleti, akıllı ve mobil devlet, dijital vatandaş ve dijital liderlik gibi kavramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Günümüz itibarıyla dijital devlet küresel çapta önemli bir konuma gelmiş ve birçok teknolojik araç, platform, süreç ve mekanizma ile kamu yönetimlerine etkinlik, verimlilik ve vatandaş katılımını sağlamıştır. Tez ayrıca dijital dönüşümün karmaşıklıklarının neden olduğu sorunların aşılması için dijital yönetişimi etkinlik ve etkileşim alanı olmak üzere iki kısımda ele alarak dijital yönetişim paradigmasının unsurlarını detaylı bir şekilde açıklamıştır. Dijitalleşme kamu yönetimlerinin faaliyet alanlarını zenginleştirerek kamu hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak konusunda önemli fırsatlar sunsa da bürokratik dirence, verinin kullanımına dayalı sorunlara ve verimsizlik gibi bazı problemlerin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Bu tez, dijital kamu yönetimi ve dijital yönetişim paradigmasına dair teorik bulgulara ek olarak, küresel ve ulusal dijitalleşme endekslerinden alınan veriler ile Türkiye kamu yönetimi için SWOT-SCRS analizi yaparak Türkiye yerel yönetimleri için bazı öngörüler yapmıştır. Bu öngörüler ile dijitalleşen kamu yönetiminin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için en gerekli unsurlar belirlenmiş ve Türkiye kamu sektöründeki dijitalleşme girişimlerine yön vermek için bir çerçeve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has addressed the transformative effect of digitalization on public administration, the impact of advances in information and communication technologies on the institutional structure of public administrations, the production and delivery methods of public services, and the change in public administration in general. The digital state concept has begun to transform the bureaucracy itself, and this transformation has caused the state to evolve into a data-driven structure. For this reason, the concepts of information government, innovative government, digital maturity models, transformational government, nationalized technological applications, digital networked government, smart and mobile government, digital citizen, and digital leadership, which are sub-elements of the digital government, have been explained in detail. As can be seen, the digital government has become an important position on a global scale and provides effectiveness, efficiency, and citizen participation in public administrations with many technological tools, platforms, processes, and mechanisms. In addition, the thesis has explained the elements of the digital governance paradigm in detail by addressing digital governance in two parts, namely activity and interaction, in order to overcome the problems caused by the complexities of digital transformation. On the other hand, although digitalization offers important opportunities in terms of facilitating access to public services by enriching the fields of activity of public administrations; there are also some problems regarding bureaucratic resistance, the use of data and inefficiency. In addition to the theoretical findings on the digital public administration and digital governance paradigm, this thesis proposes a projection for local governments in Turkey by conducting SWOT-SCRS analysis for Turkish public administration with data from global and national digitalization indexes. Thanks to this projection, the most necessary elements for the effective implementation of digitalized public administration have been determined and a framework has been proposed to guide digitalization initiatives in the Turkish public sector.