Brand and product in digital services: The role of brand equity and product-related attributes on consumer loyalty for YouTube users
Dijital hizmetlerde marka ve ürün: YouTube kullanıcıları için marka değeri ve ürünle ilgili özelliklerin tüketici sadakati üzerindeki rolü
  1. Tez No: 902245
  2. Yazar: KIANA SARTIPIPUR
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Marka değeri, bir markanın bir ürün veya hizmete kattığı ek değeri ifade ettiği için, pazarlama alanında önemli bir kavramdır. Bu değer, tüketicilerin algılarını şekillendirerek sadakati artırır. Güçlü marka değeri, sadece tüketici sadakatini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda rekabetçi piyasalarda bir markayı farklılaştırarak, sürdürülebilir iş büyümesini ve tüketici güvenini teşvik eder. Bu çalışma, dijital hizmetler sektöründe ürün ve markayla ilgili özelliklerin tüketici sadakati üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'de yaşayan, 18 yaşından büyük ve çeşitli demografik profilleri temsil eden 234 kişi arasında çevrimiçi anket yöntemiyle yürütülen nicel bir araştırma metodolojisine dayanmaktadır. Veriler, kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmış ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, marka çağrışımları ve algılanan kalitenin YouTube kullanıcılarının sadakati üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, algılanan fiyat adaletinin premium aboneler arasında kullanıcı sadakati üzerinde hafif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığının sadakat üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, platformun premium üyelik statüsü, algılanan fiyat adaleti, algılanan fayda ve platforma olan sadakat arasındaki ilişkiyi etkilemektedir. YouTube, özellikle premium aboneleri için yüksek kaliteli içerik ve şeffaf fiyatlandırma sunarak markasını güçlendirmeye odaklanmalıdır. Bu, uzun vadeli kullanıcı sadakatini sağlamak için önemlidir. Teknoloji kabul modeli, kullanıcı benimsemesini anlamada yardımcı olurken, sadakat üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, YouTube'un kullanıcıları elde tutmak için kullanım kolaylığı ve faydadan ziyade marka ile ilgili faktörlere öncelik vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Brand equity is a vital concept in marketing because it signifies the added value that a brand brings to a product or service, influencing how consumers perceive it and driving loyalty. Strong brand equity not only improves consumer loyalty but also distinguishes a brand in competitive marketplaces, promoting sustained business expansion and consumer trust. This study aims to determine the relevant influences of product and brand-related attributes on consumer loyalty in the digital services sector. The study utilized a quantitative research methodology by conducting an online survey questionnaire among 234 individuals who are over 18 years old and living in Turkey, representing various demographic profiles. The data were gathered using a convenience sample technique and processed using SPSS software to investigate the relationships between the variables. The results suggest that brand associations, and perceived quality, have a considerable impact on the loyalty of YouTube users. Furthermore, perceived price fairness has a slight impact on users' loyalty to the platform between premium subscribers. However, Perceived usefulness and perceived ease of use do not have any significant effect. Moreover, the platform premium membership moderates the relationship between the perceived price fairness, perceived usefulness, and loyalty towards the platform. YouTube should focus on enhancing its brand by providing high-quality content and clear pricing, especially for premium subscribers, to ensure long-term user loyalty. While the technology acceptance model helps understand user adoption, it has a limited effect on loyalty, so YouTube should emphasize brand-related factors over ease of use and usefulness to retain users.