Öğretmenlerin eğitim sendikalarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' opinion on education union
- Tez No: 902246
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sendika üyesi olan ve olmayan öğretmenlerin sendikalara üye olma ve olmama sebeplerini, onların sendikalardan beklentilerini ve sendikanın onlar için ne anlama geldiğini inceleyen bu çalışmanın amacı, Öğretmenlerin sendikalara ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Sendika üyesi olan dört kadın, dört erkek ve sendika üyesi olmayan dört kadın, dört erkek öğretmen, toplam on altı öğretmenin katılımıyla yürütülen nitel desenli bu çalışmada veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre üye olan öğretmenlerin üye olma sebeplerinden en yaygını özlük haklarının korunmasıdır. Benzer şekilde üye olmayan öğretmenlerse sendikaların özlük haklarını yeterince korumadığını düşünmektedir. Okul yöneticilerinin ise her iki grup için de sendikaya üye olmada ya da olmamada etkili olmadığı bulgusuna da ulaşılmıştır. Üye olan ve olmayan öğretmenlerin sendikal beklentileri ise büyük oranda benzerlik göstermektedir. Öğretmenlerin özlük haklarını koruması, ekonomik çıkarları gözetmesi bunlardan bazılarıdır. Öğretmenlerin benzer beklenti içerisinde olup bir kısmın üye olması ve diğer kısmın üye olmamasının sebebinin farklı bakış açılarından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore teachers' union expectations by investigating the causes for teachers' membership in unions and non-membership, as well as their expectations from unions and what the concept of unionizing means to them. The content analysis approach was used to examine the data in this qualitative study, which had 16 participants in total: 4 female and 4 male teachers who are members of the union and 4 female and 4 male teachers who are not. The results demonstrate that teachers tend to join organizations to protect their individual rights. Teachers who are not associated with unions believe that their individual rights are not adequately safeguarded by unions. Additionally, it was shown that school administrators were ineffective at assisting either group become members of a union. Union expectations of member and non-member teachers are largely parallel. Among these include defending the individual rights of educators and their financial interests. It is believed that various points of view are the root cause of why some teachers have equivalent expectations and become members while the other half does not.