Otomotiv yan sanayi plastik parça üretiminden ve plastik geri dönüşümünden kaynaklanan emisyonların belirlenmesi
Determination of emissions from automotive sub-industry plastic parts production and plastic recycling
- Tez No: 902257
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Plastik kullanımındaki artış, atık miktarının hızla yükselmesine ve çevre ile sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkilere yol açmaktadır. Plastik atıklar genellikle depolama, yakma ve geri dönüşüm yöntemleriyle bertaraf edilmektedir. Mekanik geri dönüşüm, yaygın bir plastik atık bertaraf yöntemi olsa da çeşitli emisyonlara sebep olmaktadır. Otomotiv yan sanayi, plastiklerin yoğun olarak kullanıldığı ve uçucu organik bileşik (UOB) ile koku emisyonlarının önemli ölçüde oluştuğu bir sektördür. Bu çalışmada, Bursa'da bulunan dört otomotiv yan sanayi plastik parça üretim tesisi ile dört plastik geri dönüşüm tesisinin UOB ve koku emisyonları incelenmiştir. Bu tesislerde kullanılan polimer türleri, proses akışları, ham madde ve üretim miktarları incelenmiş; toz, hız ve nem gibi parametrelerle ilişkisi değerlendirilmiştir. İncelenen otomotiv yan sanayi plastik parça üretim tesislerinde UOB emisyonlarının 9,24-1111,32 kg/yıl aralığında, plastik geri dönüşüm tesislerinde ise 57,12-1034,88 kg/yıl arasında değiştiği görülmüştür. Boyahane prosesi bulunan tesisin yıllık 1111,32 kg ile en yüksek UOB emisyonuna neden olduğu görülmüştür. Bu proseste kullanılan boya ve yardımcı malzemeler UOB emisyonu salımıyla ilişkilendirilmiştir. Plastik geri dönüşüm tesislerinde incelenen koku emisyonları arasında en yüksek değer 820,8 KB/m3 olarak belirlenmiştir. Baca gazı hızı ile koku emisyonları arasında ters bir ilişki olduğu görülmüştür. Akış diyagramları benzerlik gösteren plastik geri dönüşüm tesislerindeki UOB emisyon aralığındaki farklılığın işletme koşulları, giren ham madde kompozisyonu, bacada filtre bulunup bulunmaması gibi faktörlerin farklılığından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, plastik sektöründe emisyonların azaltılmasına yönelik sürdürülebilir yönetim stratejilerinin geliştirilmesi için yol gösterici olacaktır. Gelecekte, plastik teknolojilerinde yapılacak yenilikler ve çevre dostu malzeme kullanımıyla plastik sektörünün sürdürülebilirliğinin artırılabileceği ve çevresel etkilerinin minimize edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in plastic use leads to a rapid increase in the amount of waste and serious negative effects on the environment and health. Plastic waste is generally disposed of by landfill, incineration and recycling methods. Although mechanical recycling is a common plastic waste disposal method, it causes various emissions. The automotive sub-industry is a sector where plastics are used extensively and volatile organic compound (VOC) and odor emissions occur significantly. In this study, VOC and odor emissions of four automotive sub-industry plastic parts production facilities and four plastic recycling facilities in Bursa were examined. The polymer types, process flows, raw materials and production quantities used in these facilities were examined; its relationship with parameters such as dust, speed and humidity was evaluated. It was observed that VOC emissions varied between 9.24-1111.32 kg/year in the examined automotive sub-industry plastic parts production facilities, and between 57.12-1034.88 kg/year in plastic recycling facilities. It was observed that the facility with the dyehouse process caused the highest VOC emission with 1111.32 kg annually. The dye and auxiliary materials used in this process have been associated with the release of VOC emissions. The highest value among the odor emissions examined in plastic recycling facilities was determined as 820.8 KB/m3. It has been observed that there is an inverse relationship between flue gas velocity and odor emissions. It is thought that the difference in the VOC emission range in plastic recycling facilities with similar flow diagrams may be due to differences in factors such as operating conditions, composition of the raw material entering, and whether there is a filter in the chimney or not. This study will provide guidance for the development of sustainable management strategies to reduce emissions in the plastics industry. It is thought that in the future, the sustainability of the plastic industry can be increased and its environmental impacts can be minimized through innovations in plastic technologies and the use of environmentally friendly materials.