Prostat kanseri tedavisine yönelik polimerik nanopartiküler ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve antiproliferatif etkinliklerinin değerlendirilmesi
Development of polymeric nanoparticle drug delivery systems for prostate cancer treatment and evoluation of activities
- Tez No: 902258
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA TUBA ŞENGEL TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Prostat kanseri, dünyada kansere bağlı ölümler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Temel tedavi rejimlerinden olan androjen ablasyon tedavisi ve kemoterapi; metastatik hastalığı veya ileri lokal hastalığı olan erkeklerde önemli bir sağ kalım oranı sağlayamadığından, yeni tedavi yaklaşımlarına önemli düzeyde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla bu tez çalışmasında çeşitli kanser türleri üzerinde kemopreventif etkinliği kanıtlanmış statin grubu bir etkin madde olan Pitavastatin molekülünün polimerik nanopartiküler ilaç taşıyıcı sistemlerihazırlanmış ve PC-3 prostat kanseri hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkinliği tayin edilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan polimerik nanopartikül formülasyonların in-vitro özelliklerinin belirlenmesi amacıyla etkin madde yükleme etkinliği, partikül büyüklüğü ve büyüklük dağılımı, yüzey yükü, morfolojik özellikleri ve in-vitro etkin madde salım hızı tayini gerçekleştirilmiştir. Belirlenen optimum Pitavastatin yüklü polimerik nanopartikül formülasyonu üzerinde ise in-vitro sitotoksisite analizi gerçekleştirilmiş olupoptimum Pitavastatin yüklü nanopartikül formülasyonunun saf moleküle kıyaslaPC-3 hücre canlılığı üzerinde anlamlı derecede antiproliferatif etkinliğe sahip olduğu sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common cancer-related death in the world after lung cancer. Although androgen ablation therapy and chemotherapy which are the basic treatment strategies, can not be obtain significant survival rate in men with metastatic disease or advanced local disease, there is a significant need for new treatment approaches.The main of this thesis was to develop the polymeric nanoparticles of Pitavastatin molecule, which is a member of statins, with proven chemopreventive efficacy on various types of cancer, and to determine their antiproliferative activity on PC-3 prostate cancer cells.In this context, the encapsulation efficiency, particle size and size distribution, surface charge, morphological properties and in-vitro drug release profiles were carried out in order to determine the in-vitro properties of polymeric nanoparticle formulations.In-vitro cytotoxicity analysis was performed on the optimum Pitavastatin-loaded polymeric nanoparticle formulation and it was determined that the optimum Pitavastatin-loaded nanoparticle formulation had a significant antiproliferative activity on PC-3 cell viability compared to the pure molecule.