Polyamid borularda kalıplı şekillendirme sonucu oluşan çekme problemlerinin araştırılması
Examining the results of shirinking problems on mould-shaping polyamide tubes
- Tez No: 271532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gündelik hayatımızın hemen her anında çevremizde polimerden yapılmış en az bir malzeme görebiliriz. Otomotiv sektörü plastik malzemelerin en sık kullanıldığı alanlardan biridir. Mümkün olan alanlarda metal parçaların yerine plastik kullanılarak giderek daha hafif ve daha ucuz otomotiv üretimi sağlanmaktadır. Özellikle Türkiye'de otomotiv yan sanayisinin gelişimi ve yan sanayi parça üretiminin arttığı düşünülürse, otomotiv plastikleri sektörünün ülkemizde önemli bir sanayi dalı olduğu söylenebilir.Tez çalışmalarının yürütüldüğü firmada üretimi yapılan hava, yakıt gibi akışkanların iletilmesinde kullanılmakta olan plastik esaslı polyamid boruların basınçlı buhar altında, kalıplı şekillendirme esnasında form ve ölçüsel boyutlarda çekmeden kaynaklanan problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada; çekme problemine etkisi olabilecek faktörler, problem çözme yöntemleri kullanılarak ve deneysel çalışmalar yapılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In any moment of your daily life you can see at least one item around you made by polymer. Automotive sector is one of the field that these type of materials are used widely. By using plastic pieces instead of metals in possible fields both lighter and cheaper automotive production is possible. When development and production of sub-industry automotive is considered, it can be said that automotive plastic sector is an important branch in our country.During shaping under pressure of stream on plastic based polyamide tubes, which are used for transmitting fluid such as air and fuel, some problems are faced based on form and measuring size because of shrinking. This project examines the factors that effects shrinking problems by using problem solving method and doing experimental studies.