Bacı Gang: Negotiating female identity through hip-hop in Türkiye
Bacı Gang: Türkiye'de hip-hop aracılığıyla kadın kimliğini tartışmak
  1. Tez No: 902261
  2. Yazar: SESİM GÖKMEN AĞAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Son yıllarda hip-hop, Türkiye'de en popüler müzik türlerinden biri haline geldi. Birçok açıdan kadınlar için dışlayıcı, aşağılayıcı ve erkek egemen bir alan olarak görülmesine rağmen, kadın rapçilerin sayısı önemli ölçüde arttı. Ancak, Türkiye'de hip-hop gençler arasında göç, erkeklik ve kimlik inşası gibi konuları kapsayan bir alan olarak incelenmiş olsa da, özellikle kadınlara odaklanan araştırmaların eksikliği göze çarpmaktadır. Bu tez, kadın rap sanatçılarının hip-hop kültürü içinde cinsiyetlerini ve cinselliklerini nasıl müzakere ettiklerini hip-hop feminist bir çerçeve aracılığıyla inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için, 150 şarkının içerik analizi, altı kadın rapçiyle yapılan derinlemesine görüşmeler ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamlarda çeşitli katılımcı gözlemleri ve etnografik yaklaşımları içeren çeşitli araştırma yöntemlerini birleştirerek bir veri üçgenlemesi geliştirdim. Bulgular, Türkiye'deki kadın rapçilerin karşılaştıkları eşitsizlikleri ve zorlukları, hip-hop aracılığıyla sergiledikleri direnişi ve kadın kimliğine dair söylemlerinde ve temsillerinde bulunan çelişkileri ortaya koymaktadır. Kadın rapçilerin hip-hop'a katılımının kültürel endüstrideki hegemonik güç ilişkilerinin bir dişlisi olduğunu kabul ederken, tartışma, hip-hop'un kadınlar için kendilerini ifade etmeleri, feminist öfkelerini dile getirmeleri ve üzerlerine dayatılan toplumsal cinsiyet normlarına meydan okumaları için güçlendirici ve özgürleştirici bir alan sağladığını sonucuna varmaktadır. Varılan bu sonuçlar doğrultusunda, tez, yerel bağlamın benzersiz özelliklerini göstererek Türkiye'de hip-hop feminizm için olası bir çerçeve belirlemeyi amaçlamakta ve böylece Türkiye hip-hop literatürüne ve küresel hip-hop feminist çalışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, hip-hop has become one of Türkiye's most popular music genres. Despite being widely regarded as an exclusionary, demeaning, and masculine domain for women in many respects, the number of female rappers has notably increased. While hip-hop in Türkiye has been examined as a field encompassing issues such as migration, masculinity, and identity construction among youth, the gender aspect has been understudied. This research addresses the gap through the question of how female rap artists negotiate their gender and sexuality within hip-hop culture by benefiting from the theoretical framework of hip-hop feminism. Multiple research methods, including content analysis of 150 songs, in-depth interviews with six female rappers, and participant observation in various online and offline settings have been applied. The findings reveal the inequalities and challenges encountered by female rappers in Türkiye, the resistance they exhibit through hip-hop, and the contradictions present in both their discourses and representations of female identity. While acknowledging that female rappers' participation in hip-hop serves as a cog in the wheel of hegemonic power relations within the cultural industry, it is argued that hip-hop provides an empowering and liberating space for women to express themselves, articulate feminist anger, and challenge gender norms imposed on them. Consequently, the thesis seeks to identify a potential framework for hip-hop feminism in Türkiye by illustrating the unique characteristics of the local context, thereby contributing to the literature in Turkish hip-hop, as well as to global hip-hop feminist studies.