The effect of threatened manhood on communicative responses to romantic jealousy: The role of relationship interdependence
Erkeklik tehdidinin romantik kıskançlığa verilen iletişimsel tepkiler üzerindeki etkisi: İlişkiye bağımlılığın rolü
- Tez No: 902260
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Önceki araştırmalarda, romantik kıskançlığın dinamikleri erkeklik ile bilişsel ve duygusal tepkiler arasındaki ilişkiye odaklanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez, davranışsal iletişim yöntemlerini ve mevcut ilişkiye yönelik algıları da kapsamakta ve kültürel olarak atfedilen anlamlar bağlamında kapsamlı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, erkeklik tehdidi ile romantik kıskançlığa verilen iletişimsel tepkiler arasındaki ilişkide romantik ilişkiye bağımlılığın rolünü incelemektir. Bu amaca ulaşmak için deneysel ve ilişkisel yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanan dört çalışma yürütülmüştür. Çalışma 1A (N = 102, Ortyaş = 23.36, S = 4.52), kültürel uygunluğun sağlanması için erkeklik kimliğini manipüle eden bir araç olarak Toplumsal Cinsiyet Bilgi Testinin uyarlanmasına odaklanmıştır. Çalışma 1B (N = 35, Ortyaş = 21.77, S = 5.05), uyarlanan testin etkililiğini değerlendirmiştir; katılımcılar testi ikna edici bulmuşlar ve erkeklik kimliklerini tehdit altında hissettikleri doğrulanmıştır. Çalışma 2 (N = 141, Ortyaş = 20.69, S = 3.64), erkeklik tehdidinin yakınlık, yatırım ve bilişsel bağlılığı kapsayan çok boyutlu bir yapı olarak kavramsallaştırılan ilişkiye bağımlılık üzerindeki etkisini araştırmıştır. İlişkiye bağımlılığın bütünleşik bir yapı olmadığı tespit edilse de tehdidin bilişsel bağlılık üzerindeki etkisi anlamlı olmuş ve tehdit koşulunda yer alan erkeklerin romantik ilişkilerinden bilişsel olarak geri çekildikleri ortaya koyulmuştur. Çalışma 3 (N = 166, Ortyaş = 20.08, S = 2.39), tehdit edilen erkekliğin romantik kıskançlığa verilen iletişimsel tepkileri nasıl etkilediğini incelemiş ve bu ilişkiye bağımlılığın düzenleyici rolünü test etmiştir. Bulgular, erkeklik tehdidi koşulundaki katılımcıların, romantik kıskançlık durumunda rakipleriyle iletişim kurmaktan kaçındıklarını ortaya koymuştur. Ancak romantik ilişkiye bağımlılığın bu ilişkide düzenleyici bir role sahip olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, erkeklik tehdidinin romantik ilişki dinamikleri üzerindeki etkisini anlamak üzere, kullanılan kavram ve yöntemlerin Türk örnekleminde algılanmasındaki kültürel farklılıklar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prior research has extensively explored the dynamics of romantic jealousy, focusing on how manhood relates to cognitive and emotional reactions. This thesis also discusses methods of behavioral communication and perceptions of the existing relationship, offering a comprehensive perspective within the context of culturally attributed meanings. This research aims to examine the role of relationship interdependence in the relationship between threatened manhood and communicative responses to romantic jealousy. To achieve this objective, four studies were conducted utilizing a combination of experimental and correlational methodologies. Study 1A (N = 102, Mage = 23.36, SD = 4.52) focused on adapting the Gender Knowledge Test as a manipulation tool for threatened manhood status to ensure cultural relevance. Study 1B (N = 35, Mage = 21.77, SD = 5.05) evaluated the effectiveness of the adapted test, confirming its convincing nature for participants and its efficacy in making them perceive their gender status as threatened. Study 2 (N = 141, Mage = 20.69, SD = 3.64) investigated the impact of threatened manhood on relationship interdependence, which was conceptualized as a multidimensional construct encompassing closeness, investment, and cognitive interdependence. Although relationship interdependence was not found to be a composite structure, the effect of threat on cognitive interdependence was significant, leading men in the threatened condition to withdraw cognitively from their romantic relationships. Study 3 (N = 166, Mage = 20.08, SD = 2.39) examined how threatened manhood influences communicative responses to romantic jealousy and tested the moderating role of relationship interdependence in this association. The findings reveal that participants in the threatened manhood condition refrained from communicating with their rivals in case of romantic jealousy. However, it was found that relationship interdependence does not have a moderating role in this relationship. The results are discussed to understand the impact of manhood threats on romantic relationship dynamics, considering cultural variations in the perception of the concepts and methods used in the Turkish sample.