Role of leadership and safety factors in aviation operations safety in Rwanda: Transformational leadership, safety leadership, safety climate
Havacılık operasyonlarında liderlik ve güvenlik faktörlerinin rolü ruanda'da güvenlik: Dönüşümsel liderlik, güvenlik liderliği, güvenlik iklimi
  1. Tez No: 902268
  2. Yazar: MAURICE NDAGIJIMANA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, nicel bir araştırma tasarımı kullanarak Ruanda'daki havacılık operasyonlarının güvenliğinde liderlik ve güvenlik faktörlerinin etkisini incelemektir. Ruanda Havaalanları Şirketi (RAC) çalışanlarından toplanan birincil veriler, Google Formlar kullanılarak katılımcılar arasında dağıtılan bir anket yoluyla kullanılmıştır. Anket, çalışmanın öngörücüleri olarak kullanılan katılımcı demografisi, güvenlik liderliği, dönüşümsel liderlik ve güvenlik iklimi ile sonuç değişkeni olarak havacılık operasyonları güvenliğini içermektedir. Tüm popülasyondan örneklem büyüklüğü olarak 243 katılımcı seçilmiş ve sonuçlar tanımlayıcı istatistikler ve çoklu regresyon analizi kullanılarak üretilmiştir. Analiz, havacılık operasyonları güvenliğinin güvenlik iklimi, dönüşümsel liderlik ve güvenlik liderliği ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Dahası, analiz tüm öngörücülerin Ruanda Havaalanları Şirketi'ndeki havacılık operasyonlarının güvenliğini %0,05 önem düzeyinde etkilediğini doğrulamıştır. Dönüşümsel liderlik için karşılık gelen Beta katsayısı, buna karşılık gelen t değeri ve p değeri (B=0.921, t=7.977, p=0.000), güvenlik iklimi (B=0.367, t=6.955, p=0.000) ve güvenlik liderliği (B=0.27, t=6.763, p=0.003) sırasıyla bu çalışmada havacılık operasyonlarının güvenliğini ne düzeyde etkilediklerini ortaya koymuştur. Bu, dönüşümsel liderliğin teşvik edilmesinin, güçlü bir güvenlik ikliminin iyileştirilmesinin ve güvenlik liderliği uygulamalarının teşvik edilmesinin, Ruanda Havalimanları Şirketi'nde havacılık operasyonlarının güvenliğini artırmak için çok önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the impact of leadership and safety factors in aviation operations safety in Rwanda using a quantitative research design. Primary data gathered from employees of Rwanda Airports Company (RAC) were employed through a questionnaire distributed among respondents by using Google Forms including questions on respondent demographics, safety leadership, transformational leadership, and safety climate used as the predictors of the study, and aviation operations safety as an outcome variable. 243 respondents were selected as the sample size from the whole population and produced the results using descriptive statistics and multiple regression analysis. The analysis indicated that aviation operations safety is positively associated with safety climate, transformational leadership, and safety leadership. Moreover, the analysis confirmed that all the predictors at 0.05 significance level influence aviation operations safety in Rwanda Airports Company. The corresponding Beta coefficient, its corresponding t-value, and p-value for transformational leadership have (B=0.921, t= 7.977, p=0.000), safety climate has (B=0.367, t=6.955, p=0.000), and safety leadership (B=0.27, t=6.763, p=0.003) respectively the revealed the level at which they impact aviation operation safety in this study. This suggests that fostering transformational leadership, improving a strong safety climate, and promoting safety leadership practices are crucial for enhancing aviation operations safety at Rwanda Airports Company.