Psikolojik güçlendirmenin öz liderliğe etkisinde proaktif kişiliğin aracı rolü: Havacılık sektörüne yönelik bir araştırma
The instrumental role of proactive personality in the effect of psychological empowerment on self leadership: A research for the aviation sector
  1. Tez No: 723708
  2. Yazar: MESUT ÖZTIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Psikolojik güçlendirme son yıllarda yaratıcılık, yenilikçilik ve esnekliğe duyulan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkan yönetim problemlerinin çözümünde kullanılmaya başlanmıştır. Rekabetin yoğun olduğu bir ortamda bilinçli müşterilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanabilmesi, ancak personelin insiyatifinden yararlanabileceği bir çalışma tarzı ile mümkündür. Öz liderlik kavramı, kendi kendini kontrol teorisinden meydana gelmekte ve kendi kendini etkileme, kendi kendine liderlik kavramları içermektedir. Çalışmada psikolojik güçlendirmenin öz liderliğe etkisinde proaktif kişiliğin aracı rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda dinamizmi her geçen gün artış göstermekte olan sivil havacılık sektöründe kabin- kokpit, yer hizmetleri, operasyon ve genel müdürlük dahil olmak üzere İstanbul ilinde 406 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma yapısal eşitlik modeliyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak psikolojik güçlendirmenin öz liderliğe etkisinde kişiliğin kısmi aracı rolü olduğuna rastlanmıştır. Özellikle emniyet ve güvenliğin en önemli unsur olduğu havacılık sektöründe insiyatif alabilen, kendi kendini yönetebilen, değişime kolay adapte olabilen personellere ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda işe alım, seçme ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme, yetenek ve kariyer yönetimi aşamalarında buna uygun sektör profesyonellerine ihtiyaç duyulmakta olup bu ihtiyaç gelecekte de büyüyerek devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, psychological empowerment has been used to solve management problems that arise due to the need for creativity, innovation and flexibility. In an environment where competition is intense, meeting the needs and expectations of conscious customers is only possible with a working style in which the personnel can benefit from their initiative. The concept of self-leadership consists of the theory of self-control and includes the concepts of self-influence and self-leadership. In the study, the mediating role of proactive personality in the effect of psychological empowerment on self-leadership was examined. In this direction, a questionnaire was applied to 406 people in the province of Istanbul, including cabin-cockpit, ground services, operations ve general directorate, in the civil aviation sector, whose dynamism is increasing day by day. The study was analyzed with the structural equation model. As a result, it has been found that personality has a mediating role in the effect of psychological empowerment on self-leadership. It has been determined that there is a need for personnel who can take initiative, manage themselves, and adapt easily to change, especially in the aviation sector, where safety and security are the most important factors. Accordingly, appropriate industry professionals are needed in the stages of recruitment, selection and placement, training and development, talent and career management, and this need will continue to grow in the future.