Assessing trend and cycle components of inflation and employment in Türkiye
Türkiye'deki enflasyonun ve istihdamın trend ve döngüsel terimlerini değerlendirmek
- Tez No: 902279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu makalede, Türkiye'de hem TÜFE enflasyonunun hem de Toplam İstihdamın kalıcı ve geçici bileşenlerini araştırıyoruz. Bir zaman serisini trend ve döngüsel terimlerine ayıran bir Gözlemlenemeyen Parçalar Analizi modeli kurarak Türkiye'deki Tüketici Fiyat Endeksi ile Toplam İstihdam verilerinin trend ve döngüsel terimlerini türetiyoruz. Analiz modelimizin çıktıları olan trend enflasyonu, döngüsel enflasyonu, trend istihdamı ve döngüsel istihdamı veri kabul ederek, bu değişkenlerin çeşitli makroekonomik değişkenlerle olan ilişkilerini inceliyoruz. Bu temel makroekonomik değişkenler, ABD Doları-Türk Lirası döviz kuru, Türkiye'deki toplam kredi büyümesi, küresel Brent petrolü fiyat büyümesi olarak öne çıkıyor. Bu değişkenlerin istatiksel özelliklerini belirlemek için durağanlık ve eşbütünleşiklik testlerini uyguluyoruz. Bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için, enstrüman değişken regresyonları ile kayan regresyon yöntemlerini kullanıyoruz. Ampirik analimizin çıktısı olarak, ABD Doları-Türk Lirası paritesinin döngüsel enflasyon üzerinde istatiksel olarak anlamlı ve pozitif etkili olduğunu gösteriyoruz. Ayrıca, enflasyonun kalıcı bileşeninin son yıllarda genişlediğini ve 2014'ten bu yana istihdam oynaklığının arttığını belirtiyoruz. Türkiye'de TÜFE enflasyonunun ve istihdamın güncel tarihsel ayrıştırmalarını sunuyor ve ampirik analizimizi ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
In this paper, we investigate the permanent and transitory components of both CPI inflation and Aggregate Employment in Turkiye. We construct an Unobserved Component Analysis Model (UCM) to measure trend inflation (employment) and cycle inflation (employment), and conduct empirical analyses to scrutinize the re- lations among these terms and other several macroeconomic variables such as the USDTRY Parity, Aggregate Credit Stock Growth in Turkiye and the Brent Oil prices. We show that the changes in the USDTRY Parity has statistically signif- icant and positive effect on cycle inflation. Further, we indicate that permanent component of inflation enlarged in recent years and that the volatility of employment increased since 2014. We provide historical decompositions of the CPI inflation and employment in Turkiye, and exhibit our empirical analysis.