Dijital oyun bağımlılığının yetişkin bireylerdeki psikolojik etkileri (Saldırganlık, sosyal anksiyete ve agorafobi)
Psychological effects of digital game addiction in adults (Aggression, social anxiety and agoraphobia)
  1. Tez No: 902280
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dijital oyun bağımlılığı, teknolojinin hızla yayılması ile küresel bir sorun haline gelmiştir. Bu bağımlılık dijital oyunların aşırı ve kontrolsüz bir şekilde oynanması sonucunda bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen psikolojik bir durumdur. Dijital oyun bağımlılığının yaygınlaşması hem bireysel hem de toplumsal düzeyde çeşitli riskleri beraberinde getirmektedir. İlişkili literatür tarandığında bu bağımlılık türüne uygun çalışmaların genellikle genç ve ergenler üzerini yapıldığını görmek mümkün. Yetişkinler üzerine yapılmış dijital oyun bağımlılığı çalışmaları kısıtlıdır. Bu çalışma yetişkinler üzerine yapılmış olup dijital oyun bağımlılığının saldırganlık, sosyal anksiyete ve agorafobi ile ilişkilerini incelemektedir. Araştırmada ''Demografik Bilgi Formu'', ''Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği'', ''Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği'', ''Buss Perry Saldırganlık Ölçeği'' ve ''Agorafobi Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmaya 167'si erkek ve 216'sı kadın olmak üzere 383 yetişkin katılmıştır. Toplanan velinin analizi için Kruskel Wallis H Test, Mann Whitney U Test, Pearson Ki Kore Testi, Robust Regesyon Analizi, Spearman's Rho Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Shapiro-Wilk Testi ve Kolmogorof U Smirnov Testi uygulanmıştır. Veriler, BM SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dijital oyun bağımlılığının günde ortalama oyun oynama süresi, cinsiyet ve medeni duruma göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Dijital oyun bağımlılığı ile saldırganlık, sosyal anksiyete, agorafobi, eğitim düzeyi ve sosyal ekonomik durum arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction has become a global problem with the rapid spread of technology. This addiction is a psychological condition that affects the daily lives of individuals as a result of excessive and uncontrolled playing of digital games. The spread of digital game addiction brings with it various risks at both individual and societal levels. When the related literature is reviewed, it is possible to see that studies on this type of addiction are generally conducted on young people and adolescents. Digital game addiction studies on adults are limited. This study was conducted on adults and examines the relationship between digital game addiction and aggression, social anxiety, and agoraphobia. ''Demographic Information Form'', ''Liebowitz Social Anxiety Scale'' and ''Agoraphobia Scale'' were used in the study. A total of 383 adults, 167 males and 216 females, participated in the study. Kruskel Wallis H Test for the analysis of the collected data. Mann Whitney U Test, Pearson Chi-Korea Test, Robust Regression Analysis, Spearman's Rho Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Shapiro-Wilk Test and Kolmogorof U Smirnov Test were applied. The data were analyzed with the UN SPSS 23 program. As a result of the study, it was seen that digital game addiction differed significantly according to the average playing time per day, gender and marital status. No significant relationship was found between digital game addiction and aggression, social anxiety, agoraphobia, education level and social economic status.