Metamorphic-magmatic evolution of the Uludağ massif
Uludağ masifinin metamorfik-magmatik evrimi
  1. Tez No: 902281
  2. Yazar: GÜLEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TOKSOY KÖKSAL, PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uludağ Masifi birimlerindeki metamorfik ve magmatik gelişimin jeolojik süreçlerini incelemektir. Uludağ Masifi kuzeybatı Anadoluda yer almakta ve Sakarya Zonunun temelini oluşturmaktadır. Uludağ Masifi kuzeyde Bursa Fayı güneyde ise Soğukpınar Fayı tarafından sınırlandırılan metamorfik bir çekirdek komplekstir. Araştırma, Bursa Fayı ve çevresinin kapsamlı bir incelemesini ve Uludağ Masifinde dört farklı bölgede açığa çıkan metamorfik ve magmatik kayaçların kapsamlı bir incelemesini içermektedir. Bulgular, masifin magmatik ve metamorfik kayaçlarının ya ada yayı volkanizması ya da iki kıtanın çarpışması sırasında aktif kıta kenarı magmatizması tarafından oluşturulduğunu göstermektedir. Metabazalt örnekleri okyanus ortası sırtı bazaltının mantosundan türediği gözlenmiştir. Çalışma alanında yüzlek veren gnayslar ve metagranitlerden mikroyapısal analizler yapılabilmesi için alınan yönlü örnekler incelenmiş ve gnayslardaki baskın deformasyon stresinin K-G yönlü, metagranitlerde ise KKD-GGB yönlü olduğu tespit edilmiştir. U-Pb zirkon çalışmaları, 53 Ma tektono-termal etki yaşlarına dair kanıtlar sunmakta ve bu dönemde bölgede masifin önemli ölçüde yükseldiğini göstermektedir. Metagranitlerde 32.03 ila 35.53 Ma arasında değişen metamorfizma yaşları tespit edilirken, granitik kayaçlarda 29.53 ila 47.87 Ma arasında değişen kristalleşme yaşları elde edilmiştir. Uludağ Granitleri A tipi granit jeokimyası özelliği gösterirken, Kapıdağ Granitleri I-S tipi granit jeokimyası özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the geological processes of metamorphic, and magmatic evolution of the Uludağ Massif units. The Uludağ Massif is located in the northwestern Anatolia and represents the basement of the Sakarya Zone. The Uludağ Massif is a metamorphic core complex bounded by the Bursa Fault in the north and the Soğukpınar Fault in the south. This research includes a comprehensive survey of the vicinity of the Bursa Fault, and the metamorphic and magmatic rocks crop out in four different regions, of the Uludağ Massif. The findings indicate that the magmatic and metamorphic rocks of the massif were occured in either an island arc or active continental margin environment. The metabasalt samples of the Kalabak Unit, the cover unit of the Uludağ Massif, were derived from the mid-ocean ridge basalt. The directional samples taken from the gneisses and metagranites, were examined for microstructural analyses and it was determined that the dominant deformation stress in the gneisses are in the N-S direction and in the metagranites in the NNE-SSW direction in the study area. U-Pb zircon studies provide evidence for tectono-thermal impact ages of 53 Ma, suggest that the massif was significantly uplifted in the region during this period. Metamorphism ages ranging from 32.03 to 35.53 Ma were detected in metagranites, whereas crystallisation ages ranging from 29.53 to 47.87 Ma were reported in granitic rocks. The Uludağ Granites show geochemistry characteristic of A-type granite, while the Kapıdağ Granites display geochemistry characteristic of I-S type granite.