Nokta bulutu verileri kullanılarak maden ocaklarında şev stabilitesinin sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmesi
Using point cloud data for assessment of open pit stability with fem analysis
  1. Tez No: 902329
  2. Yazar: AYLİN ÖZTÜRK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde açık ocak madenciliği çalışmaları gittikçe derinleşmekte ve bu durum pasa atık sahalarının genişlemesine, pasa sahası şev emniyetini tehdit eden stabilite sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, çalışılan ocak ve çevresinin emniyetini tehdit eden heyelan potansiyelinin önceden tespit edilmesi hayati bir önem kazanmaktadır. Pasa atık sahaları çalışma ömrü boyunca aktif bir sisteme sahip olduğu için tasarım aşamasında veya işletme anında meydana gelen stabilite sorunlarının karmaşıklığı sonlu eleman simülasyonunda en zorlu uygulamalar arasında yer almaktadır. Açık ocak şevlerinin stabilitesi ile ilgili birçok araştırma olmasına rağmen pasa sahalarının stabilite analizlerine çok fazla değinilmediği gözlemlenmiştir. Yakın geçmişte ülkemizde ve dünyada meydana gelen pasa sahası şev stabilite sorunları sonucunda oluşan heyelanlar ile birlikte bu konunun öneminin arttığı gözlemlenmektedir. Yapılan bu çalışmada; limit denge yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak açık ocak maden işletmelerindeki pasa sahalarının şev stabilite analizini değerlendirmek ve gerçekleşmesi muhtemel heyelan sorunlarının önüne geçmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, open pit mining works are getting deeper and deeper, and this situation causes the expansion of waste dump areas and the formation of stability problems that threaten the safety of the waste area. Considering these situations, it is of vital importance to detect the potential of landslides that threaten the safety of the quarry and its surroundings in advance. Since the waste dump sites have an active system throughout their working life; the complexity of stability problems occurring during the design phase or during operation is among the most challenging applications in finite element simulation. Although there are many studies on the stability of open pit slopes, it has been observed that the stability analysis of the dump sites are not mentioned much. It is observed that the importance of this issue has increased with the landslides that occurred as a result of the slope stability problems in our country and in the world in the recent past. In this study, it is aimed to evaluate the slope stability analysis and to prevent possible landslide problems of the dump areas in open pit mines with numerical modeling technique using the limit equilibrium method and the finite element method.