Kök kanal tedavisi yenilenmesinde trikalsiyum silikat esaslı kanal patının ultrasonik irrigasyon ve lazer aktivasyonu yöntemleri ile kanaldan uzaklaştırılmasının mikro-BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of the removal of tricalcium silicate-based canal sealer from the canal by ultrasonic i̇rrigation and laser activation methods i̇n root canal retreatment by micro-CT study
- Tez No: 902339
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, AH Plus Biyoseramik kök kanal patının kök kanallarından uzaklaştırılmasında Protaper Universal Retreatment eğe sistemi ile birlikte kullanılan ultrasonik aktivasyon (PUI) ve lazer aktivasyonu (PIPS) yöntemlerinin etkinliğinin Mikro-BT ile karşılaştırılmasıdır. 28 adet tek köklü alt çene birinci küçük azı dişler prepare edildikten sonra kullanılacak kanal patına göre iki gruba ayrıldı (n=14). Örnekler, grup 1: rezin içerikli AH Plus (Dentsply DeTrey, Konstanz, Almanya ) ve grup 2: trikalsiyum silikat içerikli AH Plus Biyoseramik (Dentsply Sirona, Charlotte, NC) kanal patları kullanılarak tek kon tekniği ile dolduruldu. 30 gün sonra, tüm örneklerin kök kanal dolguları Protaper Universal Retreatment (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre) eğeleri ile uzaklaştırıldı. Final irrigasyonunda her iki gruba ait örnekler, ultrasonik ve lazer aktivasyonu yöntemleri uygulanmak üzere iki alt gruba ayrıldı (n=7). Tüm örnekler kök kanal dolgusu, mekanik preparasyon ve irrigasyon aktivasyonu sonrası Mikro-BT (Bruker MicroCT SkyScan 1275) ile taranarak kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmamızda kullanılan hiçbir yöntemin kök kanallarından artık kanal dolgu materyalini tamamiyle uzaklaştıramadığı ve kanal patları arasında kök kanallarından uzaklaştırılma etkinliği açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi (p>0.01). Tüm gruplarda irrigasyon aktivasyonu sonrasında, mekanik preparasyon sonrasına göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde kök kanalından daha fazla artık kanal dolgu materyalinin uzaklaştırıldığı tespit edilirken (p0.01).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the effectiveness of ultrasonic activation (PUI) and laser activation (PIPS) methods by means of micro-CT in removal of AH Plus Bioceramic root canal sealer remnants from the root canals after using the Protaper Universal retreatment (PTUR) system. Twenty-eight extracted single-rooted mandibular first premolar teeth were instrumented and randomly divided into two groups according to the root canal sealer used (n = 14): Group 1: resin-based AH Plus (Dentsply DeTrey, Konstanz, Germany) and Group 2: tricalcium silicate-based AH Plus Bioceramics (Dentsply Sirona, Charlotte, NC). Single cone technique was used.. After 30 days, the root canals were retreated with a rotary phase retreatment system (Protaper Universal Retreatment, Dentsply Sirona, Ballaigues, Switzerland). The samples were allocated to one of the subgroups for irrigant activation ( ultrasonic and laser activation) (n = 7). The speciments were scanned in micro-CT(Bruker MicroCT SkyScan 1275) device after root canal filling, after the rotary retreatment, and after the ultrasonic and laser activation. The data were analyzed statistically. All specimens had residuel filling materials after all retreatment procedures. There were no statistically significant differences (p>0.01). between the root canal sealers in terms of their removal efficiency from the root canals. There was a statistically significant reduction (p0.01).