Yapı üretim süreçlerinde eklemeli üretim teknolojilerinin kullanımının sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesi
Assesment of the utilization of additive manufacturing in building construction in terms of sustainability
- Tez No: 902340
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Endüstri devriminden günümüze kaynaklar hızlı bir şekilde tükenmekte; küresel ısınma, çevre kirliliği gibi küresel sorunlar baş göstermektedir. Dolayısıyla sürdürülebilirlik çalışmaları giderek önem kazanmaktadır. İnsan hayatında temel role sahip yapım sektörünün karbon ayak izini azaltmak adına atılan adımlar arasında yer alan EÜ (Eklemeli Üretim) teknolojileri 1980'li yıllardan beri gösterdiği gelişmelerle yapım sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Araştırmaya açık bir alan olarak karşımıza çıkan EÜ teknolojileri hızlı, etkin, hatasız ve ekonomik yapı üretimine olanak tanımanın yanı sıra karmaşık geometriye sahip yüzeylerin üretimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca EÜ ile artan otomasyon sayesinde iş gücü ve maliyetten tasarruf sağlanmakta, ölüm ve kaza riski azalmaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle çalışmanın temel kavramları (sürdürülebilir yapım, eklemeli üretim) açıklanmıştır. Ardından yapımda EÜ teknolojilerinin tanımı, gelişimi ve üretim ölçeği (maket, yapı bileşeni, yapı elemanı, yapı) hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan literatür araştırması sonucunda elde edilen verilere dayanarak EÜ'in ilişkili olduğu sürdürülebilirlik stratejileri belirlenerek EÜ ile sürdürülebilirlik arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Konuya dair somut veriler sunmak üzere çevresel, ekonomik ve/veya sosyal açıdan sürdürülebilir özellik taşıyan on altı adet güncel yapı örneği incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında daha az maliyet ve iş gücü gereksinimi ile daha kısa sürede yapı üretimine yönelik etkili sonuçlar veren ve döngüsel ekonomiye büyük katkı sağlama potansiyeli taşıyan EÜ teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda yapım sektöründe daha fazla yer alacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution, resources have been rapidly depleted; global problems such as global warming and environmental pollution arise. Therefore, sustainability studies are becoming increasingly important. AM (Additive Manufacturing) technologies, which are among the steps taken to reduce the carbon footprint of the construction industry, which has a fundamental role in human life, has gained an important place in the construction industry with the developments it has shown since the 1980s. AM technologies, which are an open field for research, not only enable fast, effective, error-free and economical structure production, but also facilitate constrution of surfaces with complex geometries. In addition, thanks to the increased automation with AM, labor and cost savings are achieved, and the risk of death and accident is reduced. Within the scope of this thesis, first the basic concepts (sustainable construction, additive manufacturing) of the study are explained. Then, information was given about the definition, development and production scale (model, building component, building element, building) of AM technologies in construction. Based on the data obtained as a result of the literature research, the sustainability strategies associated with AM were determined and the relationship between AM and sustainablity was revealed. Sixteen current building examples that are environmentally, economically and/or socially sustainable were examined to provide concrete data on the subject. In the light of this information, it is predicted that AM technologies, which provide effective results for building production in a shorter time with less cost and labor requirements and have a great potential to contribute to the circular economy, will take more place in the construction industry in the coming years.