Yatılı ortaöğretimde okuyan öğrencilere animasyon destekli verilen menstrüasyon eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of menstruation education given to students studying in boarding secondary education with animation support
  1. Tez No: 902341
  2. Yazar: SEÇİM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma yatılı ortaöğretimde okuyan öğrencilere animasyon destekli verilen menstrüasyon eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek grup ön test-son test deneme modeli ile yarı deneysel olarak Ordu ili Akkuş ilçesi Borsa İstanbul Yatılı Bölge Ortaokulu'unda okuyan kız öğrenciler üzerinde 01 Mayıs 2023- 01 Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Akkuş Borsa İstanbul Yatılı Bölge Ortaokulu'nda okuyan 49 kız öğrenci, örneklemi ise araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden ve velisi onam veren 43 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Bilgi Testi”ile toplanmıştır. Araştırmada kız öğrencilere 4 hafta boyunca haftada 1 kez ortalama 30 dakika animasyon destekli menstrüasyon eğitimi verilmiştir. Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler, Eşli İki Örnek t testi, McNemar testi, Lineer Regresyon analizi ve ANCOVA testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma için kurum izni ve etik kurul onayı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effectiveness of animation-assisted menstruation education given to boarding secondary school students. Material and Method: The study was quasi-experimental with a one-group pretest-posttest experimental model on female students studying at Borsa Istanbul Regional Boarding Secondary School in Akkuş district of Ordu province between 01 May 2023 and 01 January 2024. The population of the study consisted of 49 female students studying at Akkuş Borsa İstanbul Regional Boarding Secondary School, and the sample consisted of 43 students who met the research criteria and agreed to participate in the study and whose parents gave consent. The study data were collected with“Personal Information Form”and“Knowledge Test”. In the study, female students were given animation-supported menstruation training for an average of 30 minutes once a week for 4 weeks. The data of the study were evaluated by descriptive statistics, Paired Two Sample t test, McNemar test, Linear Regression analysis and ANCOVA test. Institutional permission and ethics committee approval were obtained for the study.